Nikon

عربي

Български

Čeština

Dansk

Deutsch

Ελληνικά

English

Español

Eesti

Suomi

Français

हिन्दी

Magyar

Indonesia

Italiano

日本語

Қазақ

한글

Lietuvių

Latviski

Nederlands

Norsk

Polski

Português

Română

Русский

Slovenčina

Slovenščina

Српски

Svenska

ภาษาไทย

Türkçe

Українська

简体中文

繁體中文

Select language

Google преводач

ТАЗИ УСЛУГА МОЖЕ ДА СЪДЪРЖА ПРЕВОДИ, ИЗВЪРШЕНИ ОТ GOOGLE. GOOGLE ОТХВЪРЛЯ ВСЯКАКВИ ГАРАНЦИИ, СВЪРЗАНИ С ПРЕВОДА, ПРЕКИ ИЛИ ПОДРАЗБИРАЩИ СЕ, ВКЛЮЧИТЕЛНО КАКВИТО И ДА Е ГАРАНЦИИ ЗА ТОЧНОСТ, НАДЕЖДНОСТ И ВСЯКАКВИ ПОДРАЗБИРАЩИ СЕ ГАРАНЦИИ ЗА ПРОДАВАЕМОСТ, ПРИГОДНОСТ ЗА ОПРЕДЕЛЕНА ЦЕЛ И НЕНАРУШЕНИЕ.

Справочните ръководства на Nikon Corporation (по-долу, „Nikon“) са преведени за ваше удобство чрез използване на софтуер за превод, предоставен от Google преводач. Направени са значителни усилия за предоставяне на точен превод, но никой автоматичен превод не е съвършен, нито е предназначен да замени преводите, извършени от човек. Преводите се предоставят като услуга за потребителите на справочните ръководства на Nikon и се предоставят „както са“. Не се осигурява никаква гаранция от какъвто и да е вид, изрична или подразбираща се, по отношение на точността, надеждността или корекцията на преводи, направени от английски на друг език. Част от съдържанието (като изображения, видеоклипове, Flash и т.н.) може да не бъде точно преведено поради ограниченията на софтуера за превод.

Официалният текст е версията на английски език на справочните ръководства. Всички несъответствия и разлики, създадени в превода, не са обвързващи и нямат правно действие за целите на спазването или изпълнението. Ако възникнат въпроси, свързани с точността на информацията, съдържаща се в преведените справочни ръководства, направете справка с версията на английски език на ръководствата, която е официалната версия.

Излагане

Избор на a Режим на снимане

За да изберете режим на снимане, задръжте бутона за освобождаване на заключващия диск за избор на режим и завъртете диска за избор на режим. Режимът на снимане се показва на дисплея за снимане.

Режим Описание
АВТОМАТИЧНО ( b ) Автоматично ( 0 Правене на снимки (режим b ) , Запис на видеоклипове (режим b ) ) Прост режим „насочи и снимай“, който оставя камерата да контролира настройките. В допълнение към скоростта на затвора и диафрагмата, фотоапаратът също така автоматично контролира баланса на бялото и други елементи.
П Програмирано автоматично ( 0 P (Програмирано автоматично) ) Използвайте за моментни снимки и в други ситуации, в които има малко време за регулиране на настройките на камерата. Фотоапаратът избира автоматично скоростта на затвора и диафрагмата.
С Автоматичен с приоритет на затвора ( 0 S (Автоматичен с приоритет на затвора) ) Използвайте за замразяване или замъгляване на движение. Вие избирате скоростта на затвора; фотоапаратът автоматично регулира блендата.
А Автоматичен с приоритет на блендата ( 0 A (автоматичен с приоритет на блендата) ) Използвайте за замъгляване на фона или поставяне на преден и заден план на фокус. Вие избирате блендата; камерата автоматично регулира скоростта на затвора.
М Ръчно ( 0 M (Ръчно) ) Вие контролирате скоростта на затвора и диафрагмата. Изберете скорост на затвора „Bulb“ или „Time“ за дълги експонации.
U1
U2
U3
Режим на потребителска настройка ( 0 U1, U2 и U3 (режим на потребителска настройка) ) Задайте често използвани настройки на тези позиции. Настройките могат да бъдат извикани просто чрез завъртане на диска за избор на режим.

b (автоматично)

В допълнение към скоростта на затвора и блендата, фотоапаратът също така автоматично контролира баланса на бялото и други елементи. От функциите, които могат да бъдат конфигурирани от менюто, тези, които се управляват автоматично от камерата, са в сиво и не са достъпни. За да промените настройките на функциите на менюто в сиво, променете режима на снимане на P , S , A или M .

П ( Програмиран автоматичен )

В този режим камерата автоматично настройва скоростта на затвора и диафрагмата според вградена програма, за да осигури оптимална експозиция в повечето ситуации.

  • Можете да зададете ISO чувствителност, баланс на бялото и други елементи, които биха се управлявали автоматично в b (автоматично).

Гъвкава програма

Различни комбинации от скорост на затвора и бленда, които произвеждат една и съща експозиция, могат да бъдат избрани чрез завъртане на главния диск за управление („гъвкава програма“) в режим P .

  • Докато гъвкавата програма е в сила, се показва индикатор за гъвкава програма ( U ).
  • За да възстановите настройките за скорост на затвора и диафрагма по подразбиране, завъртете главния диск за управление, докато индикаторът спре да се показва. Гъвкавата програма може да бъде прекратена и чрез избор на друг режим на снимане или изключване на камерата.

С ( Автоматично с приоритет на затвора )

При автоматичен режим с приоритет на затвора вие избирате скорост на затвора докато камерата автоматично настройва блендата за оптимална експозиция. Изберете бързи скорости на затвора, за да „замразите“ движението, бавни скорости на затвора, за да предложите движение чрез замъгляване на движещи се обекти.

Бърза скорост на затвора (¹/₁₆₀₀ s)

Бавна скорост на затвора (1 s)

  • Завъртете главния диск за управление, за да зададете скоростта на затвора.
  • Скоростта на затвора може да се настрои на стойности между ¹⁄₈₀₀₀ s и 30 s.

  • Когато [ Електронен затвор с предно перде ] е избрано за потребителска настройка d6 [ Тип затвор ], скоростта на затвора е ограничена до ¹⁄₂₀₀₀ s, дори когато е зададена по-бързо.
  • Когато [ Електронен затвор ] е избрано за потребителска настройка d6 [ Тип затвор ], могат да бъдат избрани скорости на затвора до ¹/₁₆₀₀₀ s.
  • Скоростта на затвора може да се заключи на избраната стойност ( 0 f5: Заключване на управлението , g3: Заключване на управлението ).

А ( Автоматичен приоритет на блендата )

При автоматичен приоритет на блендата вие избирате бленда докато камерата автоматично настройва скоростта на затвора за оптимална експозиция. Този режим е подходящ, когато искате да замъглите фона и да подчертаете детайлите в основния обект или да подчертаете детайлите на фона и предния план.

Голяма бленда (f/5,6)

Малка бленда (f/22)

М ( Наръчник )

Вие контролирате и двете скорост на затвора и бленда . Изберете този режим и за продължителни експонации на обекти като фойерверки или нощно небе („Bulb“ или „Time“ фотография, 0 Дълги експонации (само в режим M) ).

  • Скоростта на затвора и диафрагмата могат да се регулират спрямо индикаторите за експозиция чрез завъртане на дисковете за управление.
  • Завъртете главния диск за управление, за да изберете скоростта на затвора. Скоростта на затвора може да се настрои на стойности между ¹⁄₈₀₀₀ s и 30 s или Крушка или време .

  • Когато [ Електронен затвор с предно перде ] е избрано за потребителска настройка d6 [ Тип затвор ], скоростта на затвора е ограничена до ¹⁄₂₀₀₀ s, дори когато е зададена по-бързо.
  • Когато [ Електронен затвор ] е избрано за потребителска настройка d6 [ Тип затвор ], могат да бъдат избрани скорости на затвора до ¹/₁₆₀₀₀ s.
  • Блендата може да се регулира чрез завъртане на диска за подкоманди.

U1, U2 и U3 ( Режим на потребителски настройки )

Често използваните настройки могат да бъдат присвоени на потребителски настройки U1 до U3 и по-късно да бъдат извикани просто чрез завъртане на диска за избор на режим.

Запазване на потребителските настройки

  1. Коригирайте настройките.

    Настройките, които могат да бъдат запазени, включват:

    • опции на менюто за заснемане на снимки,
    • опции на менюто за запис на видео,
    • Персонализирани настройки и
    • Режим на снимане, скорост на затвора (режими S и M ), бленда (режими A и M ), гъвкава програма (режим P ), компенсация на експозицията и др.
  2. Маркирайте [ Save user settings ] в менюто за настройка и натиснете 2 .

  3. Изберете позицията на потребителските настройки, за да зададете настройки.

    Изберете [ Save to U1 ], [ Save to U2 ] или [ Save to U3 ] и след това натиснете 2 .

  4. Запазване на потребителските настройки.

    Маркирайте [ Save settings ] и натиснете J , за да зададете текущите настройки на избраната позиция.

  5. Правете снимки, като използвате запаметените настройки.

    Можете да завъртите диска за избор на режим на U1 , U2 или U3 , за да разрешите снимане с настройките, присвоени на тази позиция.

Елементи, които не могат да бъдат присвоени на U1, U2 и U3

Режимът на освобождаване не е записан. Следните елементи от менюто също не са запазени.

  • МЕНЮ ЗА СНИМАНЕ НА СНИМКИ

    • [ Папка за съхранение ]
    • [ Управление на Picture Control ]
    • [ Многократна експозиция ]
    • [ Интервално снимане с таймер ]
    • [ Видео с изтичане на времето ]
    • [ Снимане с преместване на фокуса ]
    • [ Снимане с изместване на пикселите ]
  • МЕНЮ ЗА ВИДЕО ЗАПИС

    • [ Папка за съхранение ]
    • [ Управление на Picture Control ]

Нулиране на потребителските настройки

  1. Маркирайте [ Нулиране на потребителските настройки ] в менюто за настройка и натиснете 2 .

  2. Изберете позиция на потребителските настройки за нулиране.

    Изберете [ Нулиране U1 ], [ Нулиране U2 ] или [ Нулиране U3 ] и след това натиснете 2 .

  3. Нулирайте потребителските настройки.

    Маркирайте [ Reset ] и натиснете бутона J , за да възстановите настройките по подразбиране за избраната позиция (камерата ще работи в режим P ).

Индикатори за експозиция

Индикаторите за експозиция в монитора и визьора показват дали снимката би била недостатъчно или преекспонирана при текущите настройки. Индикаторите за експозиция могат да се четат, както следва (дисплеят варира в зависимост от опцията, избрана за потребителска настройка b2 [ EV стъпки за управление на експозицията ]):

Дисплей [ 1/3 EV (комп. 1/3 EV) ] избрано за [ EV стъпки за управление на експозицията ]
Оптимална експозиция Недоекспониран с 1/3 EV Преекспониран с над 3 1/3 EV
Монитор
Визьор

Ориентацията на индикаторите за експозиция може да се обърне с помощта на потребителска настройка f8 [ Обратни индикатори ].

Предупреждение за експозиция

Дисплеите ще мигат, ако избраните настройки надхвърлят границите на системата за измерване на експозицията.

Удължени скорости на затвора

За бавни скорости на затвора от 900 s (15 минути) в режим M изберете [ ON ] за потребителска настройка d7 [ Разширени скорости на затвора (M) ].

Дълги експозиции

При скорости, по-ниски от 1 s, скоростта на затвора, показана от камерата, може да се различава от действителното време на експозиция. Действителните времена на експозиция при скорости на затвора от 15 и 30 секунди например са съответно 16 и 32 секунди. Времето на експозиция отново ще съответства на избраната скорост на затвора при скорости от 60 секунди и по-ниски.

Автоматичен контрол на ISO чувствителността (Режим M )

Ако автоматичният контрол на ISO чувствителността ( 0 Автоматичен контрол на ISO чувствителността ) е активиран, ISO чувствителността ще се регулира автоматично за оптимална експозиция при избраната скорост на затвора и бленда.

Дълги времеви експозиции (Само режим M)

Камерата предлага две опции за дълги експозиции: “ Крушка " и " време ”. Дългите експонации могат да се използват за снимки на фойерверки, нощни пейзажи, звезди или движещи се светлини.

Снимка с 35-секундна експозиция при скорост на затвора „Bulb“ и бленда f/25

Скорост на затвора Описание
Крушка Затворът остава отворен, докато бутонът за освобождаване на затвора е натиснат.
време Експозицията започва при натискане на спусъка и завършва при второ натискане на бутона.
  1. Дръжте камерата стабилна, например като използвате статив.

  2. Докато натискате освобождаването на заключващия диск за избор на режим, завъртете диска за избор на режим на M .

  3. Завъртете главния диск за управление, за да изберете скорост на затвора от Bulb (“Bulb”) или Time (“Time”).

    Крушка

    време

    Обърнете внимание, че индикаторите за експозиция не се показват при скорост на затвора Bulb или Time .

  4. Фокусирайте и започнете експонацията.

    • “Bulb” : Натиснете бутона за освобождаване на затвора докрай, за да започнете експонацията. Задръжте бутона за освобождаване на затвора натиснат по време на експонацията.
    • “Time” : Натиснете бутона за освобождаване на затвора докрай, за да започнете експонацията.
    • Изминалото време се показва в контролния панел.

  5. Прекратете експозицията.

    • “Bulb” : Вдигнете пръста си от бутона за освобождаване на затвора.
    • “Time” : Натиснете бутона за освобождаване на затвора докрай за втори път.

Дълги времеви експозиции

  • Обърнете внимание, че при дълги експозиции може да има „шум“ (светли петна, произволно разположени ярки пиксели или мъгла).
  • Ярките петна и мъглата могат да бъдат намалени, като изберете [ ВКЛ ] за [ Дълга експозиция NR ] в менюто за заснемане на снимки.
  • Препоръчваме да използвате един от следните източници на захранване, за да предотвратите загуба на мощност по време на дълги експозиции:

    • Напълно заредена батерия
    • Допълнителен променливотоков адаптер EH-8P, свързан чрез предоставения USB кабел UC‑E25 (с конектори тип C в двата края)
    • Допълнителен захранващ конектор EP‑5B с променливотоков адаптер EH‑5d, EH‑5c или EH‑5b
  • За да предотвратите замъгляване, се препоръчва използването на статив или устройство като допълнителен кабел за дистанционно управление или безжично дистанционно управление.
  • Обърнете внимание, че допълнителните дистанционни управления ML‑L7 функционират в режим „Време“, дори когато е избрана скорост на затвора на Bulb .

Заключване на автоматичната експозиция (AE).

Използвайте заключване на автоматичната експозиция, за да заключите експозицията, предотвратявайки автоматичното регулиране на експозицията на камерата.

  • За да настроите заключването на автоматичната експозиция, натиснете центъра на подселектор .
  • Задържането на центъра на подселектора натиснат заключва експозицията, предотвратявайки промяната й в отговор на промени в композицията или яркостта на обекта.

  • На дисплея за снимане ще се появи икона AE-L .
  • Ако автофокусът е активиран, натиснете бутона за освобождаване на затвора наполовина, за да фокусирате, преди да натиснете центъра на подселектора. Това заключва както фокуса, така и експозицията.
  • Докато държите центъра на подселектора натиснат, прекомпозирайте снимката и снимайте.

Заключване на експозицията с бутона за освобождаване на затвора

Ако [ Вкл. (натискане наполовина) ] е избрано за потребителска настройка c1 [ Бутон за освобождаване на затвора AE-L ], експозицията ще се заключи, докато бутонът за освобождаване на затвора е натиснат наполовина.

Измерена площ

  • С [ Точково измерване ], експонацията ще бъде заключена на стойността, измерена в кръг, центриран върху текущата точка на фокусиране.
  • С [ Централно претеглено измерване ], експонацията ще бъде заключена на стойност, претеглена към 12-милиметров кръг в центъра на дисплея.

Регулиране на скоростта на затвора и диафрагмата

Следните настройки могат да се регулират, докато центърът на подселектора е натиснат:

Режим на снимане Настройка
П Скорост на затвора и диафрагма (гъвкава програма; 0 P (Програмирано автоматично) )
С Скорост на затвора
А Апертура
  • Новите стойности могат да бъдат потвърдени в дисплея за снимане и контролния панел.

Компенсация на експозицията

Компенсацията на експозицията се използва за промяна на експозицията от стойността, предложена от камерата. Може да се използва, за да направите снимките по-ярки или по-тъмни.

−1 EV

Без компенсация на експозицията

+1 EV

Регулиране на компенсацията на експозицията

Задръжте Бутон E и завъртете диск за управление.

  • Изберете от стойности между –5 EV (недоекспониране) и +5 EV (свръхекспониране). Във видео режим са налични стойности между –3 EV и +3 EV.
  • При настройките по подразбиране промените в компенсацията на експозицията се правят на стъпки от ¹⁄₃ EV. Размерът на стъпките може да се промени с помощта на потребителска настройка b2 [ EV стъпки за управление на експозицията ].
  • По-високите стойности правят обекта по-ярък, а по-ниските по-тъмен.

  • Зададената стойност на компенсация на експозицията се показва в контролния панел.

  • Дисплеят за снимане показва иконата E и индикаторите в фото режим и иконата E във видео режим. Текущата стойност на компенсация на експозицията може да бъде потвърдена чрез натискане на бутона E

    Монитор

    Визьор

  • Нормалната експозиция може да бъде възстановена чрез задаване на компенсация на експозицията на ±0,0. Компенсацията на експозицията не се нулира, когато фотоапаратът се изключи.

Режим М

  • В режим M компенсацията на експозицията засяга само индикатора на експозицията; скоростта на затвора, диафрагмата и ISO чувствителността не се променят. Действителната експозиция не се променя.
  • Натиснете бутона E , за да потвърдите размера на компенсацията по стойност и индикатор.
  • Когато автоматичното управление на ISO чувствителността ( 0 Автоматично управление на ISO чувствителността ) е в сила, ISO чувствителността се регулира автоматично според стойността, избрана за компенсация на експозицията, променяйки цялостната експозиция.

Използване на светкавица

Когато се използва допълнителна светкавица, компенсацията на експозицията засяга както нивото на светкавицата, така и експозицията, като променя яркостта както на основния обект, така и на фона; ако желаете, ефектът може да бъде ограничен до фона с помощта на потребителска настройка e3 [ Exposure comp. за светкавица ].