Fókusz mód kiválasztása

Az automatikus élességállítás kiválasztásához forgassa a fókuszmód-választót AF állásba, kézi élességállításhoz pedig M állásba.

A keresős fényképezés során a fényképezőgép 51 fókuszpont segítségével állítja be az élességet.

Autofókusz mód

Válassza ki, hogyan fókuszáljon a fényképezőgép autofókusz módban.

Kereső fotózás

választási lehetőség

Leírás

AF-A

[ AF mód automatikus váltás ]

A fényképezőgép AF-S-t használ álló témák fényképezésekor, AF-C-t pedig mozgásban lévő témák fényképezésekor.

AF-S

[ Egyszeri AF ]

Álló témákhoz. Az élesség rögzül, ha az exponáló gombot félig lenyomja. Alapértelmezés szerint a zár csak akkor oldható ki, ha az élességjelző ( I ) látható ( fókusz prioritás ).

AF-C

[ Folyamatos AF ]

Mozgó témákhoz. A fényképezőgép folyamatosan fókuszál, miközben a kioldógombot félig lenyomja; Ha a téma mozog, a kamera prediktív fókuszkövetést alkalmaz, hogy megjósolja a tárgy végső távolságát, és szükség szerint módosítsa a fókuszt. Alapértelmezés szerint a zár kioldható attól függetlenül, hogy a téma fókuszban van-e ( kioldási prioritás ).

Prediktív fókuszkövetés

Ha az AF-C van kiválasztva AF módhoz, vagy ha az AF-A van kiválasztva, és a fényképezőgép AF-C használatával fényképez, a fényképezőgép prediktív fókuszkövetést kezdeményez, ha a téma a fényképezőgép felé vagy attól távolodik, miközben a kioldógombot lenyomja. félig lenyomva vagy az AF-ON gombot lenyomva. Ez lehetővé teszi a fényképezőgép számára, hogy nyomon tudja követni a fókuszt, miközben megpróbálja megjósolni, hol lesz a téma, amikor kioldja a zárat.

Élő nézet fényképezés

választási lehetőség

Leírás

AF-A

[ AF mód automatikus váltás ]

A fényképezőgép automatikusan kiválasztja az AF-S-t , ha a téma áll, és az AF-C-t , ha a téma mozog.

  • Ez a lehetőség csak állóképek készítése közben érhető el.

AF-S

[ Egyszeri AF ]

Álló témákhoz. Nyomja le félig az exponáló gombot az élességállításhoz. Ha a fényképezőgép képes fókuszálni, a fókuszpont pirosról zöldre változik; az élesség rögzül, ha félig lenyomja a kioldógombot. Ha a fényképezőgép nem tud fókuszálni, a fókuszpont pirosan villog.

  • Alapértelmezés szerint a zár csak akkor oldható ki, ha a fényképezőgép képes fókuszálni (fókusz prioritás).

AF-C

[ Folyamatos AF ]

Mozgó témákhoz. A fényképezőgép folyamatosan fókuszál, miközben a kioldógombot félig lenyomja; ha a téma mozog, a fényképezőgép megjósolja a tárgy végső távolságát, és szükség szerint módosítja a fókuszt.

  • Alapértelmezés szerint a zár kioldható, függetlenül attól, hogy a téma fókuszban van-e (kioldási prioritás).

AF-F

[ Teljes idejű AF ]

A fényképezőgép folyamatosan állítja be a fókuszt a téma mozgásának vagy a kompozíció változásainak megfelelően. Ha félig lenyomja a kioldógombot, a fókuszpont pirosról zöldre vált, és a fókusz rögzül.

  • Ez a lehetőség csak filmezés közben érhető el.

Autofókusz mód kiválasztása

Az automatikus élességállítási mód kiválasztásához tartsa lenyomva az AF-mód gombot, és forgassa el a fő vezérlőtárcsát.

  • Keresős fényképezés közben a kiválasztott AF mód megjelenik a vezérlőpulton és a keresőben.

  • Élő nézetű fényképezés és filmezés közben a kiválasztott AF mód megjelenik a monitoron.

AF-terület mód

Válassza ki, hogyan válassza ki a fényképezőgép a fókuszpontot az automatikus élességállításhoz.

Kereső fotózás

választási lehetőség

Leírás

[ Egypontos AF ]

Válassza ki a fókuszpontot ( Fókuszpont kiválasztása ); a fényképezőgép csak a kiválasztott fókuszpontban lévő témára fókuszál. Álló témákhoz használható.

[ Dinamikus mező AF (9 pont) ]/[ Dinamikus mező AF (21 pont) ]/ [ Dinamikus mező AF (51 pont) ]

Válassza ki a fókuszpontot. AF-A és AF-C élességállítási módokban a fényképezőgép a környező fókuszpontokból származó információk alapján állítja be az élességet, ha a téma rövid időre elhagyja a kiválasztott pontot. A fókuszpontok száma a kiválasztott módtól függően változik:

  • [ Dynamic-area AF (9 pont) ]: Válassza ki, hogy mikor van ideje megkomponálni a fényképet, vagy ha kiszámíthatóan mozgó témákat fényképez (pl. futók vagy versenyautók egy pályán).

  • [ Dynamic-area AF (21 pont) ]: Válassza ezt, ha olyan témákat fényképez, amelyek előre nem láthatóan mozognak (pl. játékosok futballmeccsen).

  • [ Dynamic-area AF (51 pont) ]: Akkor válassza, ha gyorsan mozgó, a keresőben nehezen bekeretezhető témákat fényképez (pl. madarak).

[ 3D-s követés ]

Válassza ki a fókuszpontot. Amíg a kioldógomb félig le van nyomva AF-A és AF-C élességállítási módban, a fényképezőgép mind az 51 fókuszpontot felhasználja a kiválasztott pontot elhagyó témák követésére, és szükség szerint új pontok kiválasztására.

  • Segítségével gyorsan komponálhat képeket olyan témákról, amelyek szabálytalanul mozognak egyik oldalról a másikra (pl. teniszezők).

  • Ha a téma elhagyja a keresőt, vegye le az ujját a kioldógombról, és komponálja újra a fényképet úgy, hogy a téma a kiválasztott fókuszpontban legyen.

[ Csoportterület AF ]

A fényképezőgép a felhasználó által kiválasztott fókuszpontok csoportjával állítja be az élességet, csökkentve annak kockázatát, hogy a fényképezőgép a háttérre fókuszáljon a fő téma helyett.

  • Használja pillanatfelvételekhez vagy fényképekhez olyan mozgó témákról, amelyeket nehéz megkomponálni az [ Egypontos AF ] opcióval.

  • Az arcfelismerés be van kapcsolva. A kamera elsőbbséget ad minden észlelt arcnak.

[ Auto-terület AF ]

A fényképezőgép automatikusan felismeri a témát, és kiválasztja a fókuszpontot.

  • Ha arcot érzékel, a fényképezőgép elsőbbséget ad a portrétémának (arcfelismerő AF). Ez lehetővé teszi, hogy a kompozícióra és az arckifejezésekre koncentráljon, még akkor is, ha a téma mozgásban van ( Arc/szemfelismerő AF ).

  • Használja olyan alkalmakkor, amikor nincs ideje saját maga kiválasztani a fókuszpontot, portrék, pillanatfelvételek és egyéb pillanatnyi fotók készítéséhez.

  • Ha az AF-S van kiválasztva az automatikus élességállítás módhoz, az aktív fókuszpontok rövid időre kiemelésre kerülnek, miután a fényképezőgép beállította az élességet. Ha az AF-C van kiválasztva, vagy ha az AF-A van kiválasztva, és a fényképek AF-C használatával készülnek, csak a fő fókuszpont jelenik meg.

AF-terület mód

Az AF-mező mód a vezérlőpulton és a keresőben látható.

AF-mező mód

Kezelőpanel

Kereső

Kereső fókuszpont kijelző (kiválasztás közben)

[ Egypontos AF ]

[ Dinamikus terület AF (9 pont) ] *

[ Dinamikus terület AF (21 pont) ] *

[ Dinamikus terület AF (51 pont) ] *

[ 3D-s követés ]

[ Csoportterület AF ]

[ Auto-terület AF ]

  • Csak az aktív fókuszpont jelenik meg a keresőben. A fennmaradó fókuszpontok a fókusz működését segítő információkat szolgáltatnak.

3D-követés

Ha a [ 3D-követés ] van kiválasztva az AF-terület módhoz, a fényképezőgép a fókuszpontot körülvevő területen tárolja a színeket abban a pillanatban, amikor az exponálógombot félig lenyomják. Következésképpen előfordulhat, hogy a 3D-s követés nem hozza meg a kívánt eredményt olyan témák esetén, amelyek színe hasonló a háttérhez, vagy nagyon kis területet foglal el a keretben.

Gyors fókuszpont kiválasztása

A fókuszpont gyorsabb kiválasztásához válassza a [ Minden más pont ] lehetőséget az a6 egyéni beállításnál [ Fókuszpontok felhasználva ], hogy csak a rendelkezésre álló fókuszpontok negyedét használja.

AF-S/AF-I telekonverterek

Ha AF-S/AF-I telekonverter használatakor a [ 3D-tracking ] vagy az [ Auto-area AF ] van kiválasztva AF-terület módhoz, az [ Egypontos AF ] automatikusan kiválasztásra kerül f/-nél lassabb kombinált rekesznyílások esetén. 5.6.

Élő nézet fényképezés

választási lehetőség

Leírás

3

[ Pontos AF ]

Statikus témákat, például épületeket, stúdióban történő termékfotózáshoz vagy közeli felvételekhez ajánljuk. Használja a pontos élességállításhoz a keret egy kiválasztott pontjára, amely kisebb, mint az [ Egypontos AF ] fókuszpontja. Ez az opció csak akkor érhető el, ha az AF-S az AF módot választja állófotózás közben. Az élességállítás lassabb lehet, mint az [ Egypontos AF ] esetén.

d

[ Egypontos AF ]

A kamera a felhasználó által kiválasztott pontra fókuszál. Álló témákhoz használható.

f

[ Széles látószögű AF (S) ]

Ami az [ Egypontos AF ] funkciót illeti, kivéve, hogy a fényképezőgép szélesebb területre fókuszál, a [ Széles AF (L) ] fókuszterületei nagyobbak, mint a [ Széles tartományú AF (S) ] esetén. Használja pillanatfelvételekhez vagy fényképekhez olyan mozgó témákról, amelyeket nehéz megkomponálni az [ Egypontos AF ] használatával, vagy mozgóképrögzítés közben a sima élességállításhoz pásztázás vagy dönthető felvételek készítésekor vagy mozgó témák filmezésekor. Ha a kiválasztott fókuszmező a fényképezőgéptől eltérő távolságra lévő témákat tartalmaz, a fényképezőgép a legközelebbi témához rendel elsőbbséget.

g

[ Széles látószögű AF (L) ]

e

[ Dinamikus mező AF ]

A kamera a felhasználó által kiválasztott pontra fókuszál. Ha a téma rövid időre elhagyja a kiválasztott pontot, a fényképezőgép a környező fókuszpontokból származó információk alapján fókuszál.

  • Sportolók és más olyan aktív témák fényképezéséhez használható, amelyeket nehéz megkomponálni [ Egypontos AF ] használatával.

  • Ez az opció csak akkor érhető el, ha az AF-A vagy az AF-C van kiválasztva az automatikus élességállítás módhoz állóképfelvétel közben.

h

[ Auto-terület AF ]

A fényképezőgép automatikusan felismeri a témát, és kiválasztja a fókuszmezőt.

  • Használja olyan alkalmakkor, amikor nincs ideje saját maga kiválasztani a fókuszpontot, portrékhoz, pillanatfelvételekhez és egyéb pillanatnyi fényképekhez.

  • Ha élő nézetű fényképezés közben portrétémát észlel, a téma arca körül egy borostyánsárga keret jelenik meg, amely jelzi a fókuszpontot. Ha a fényképezőgép érzékeli az alany szemét, a borostyánsárga keret a szem körül jelenik meg (arc/szemfelismerő AF). Ez lehetővé teszi, hogy a kompozícióra és a téma kifejezésére koncentráljon aktív portrétémák fényképezésekor ( Arc/szemfelismerő AF ).

  • Tárgykövetés ( A Témakövető AF ) a J gomb megnyomásával aktiválható.

Autofókusz használata Élő nézetben
  • Előfordulhat, hogy a fényképezőgép nem tud fókuszálni, ha:

    • A téma a keret hosszú szélével párhuzamos vonalakat tartalmaz

    • A tárgyból hiányzik a kontraszt

    • A fókuszpontban lévő téma élesen kontrasztos fényerővel rendelkezik

    • A fókuszpont tartalmaz éjszakai spot világítást vagy neonreklámot vagy más fényforrást, amelynek fényereje változik

    • Fluoreszcens, higanygőz, nátriumgőz vagy hasonló megvilágítás mellett villódzás vagy sávok jelennek meg

    • Kereszt (csillag) szűrőt vagy más speciális szűrőt használnak

    • A téma kisebbnek tűnik, mint a fókuszpont

    • A témát szabályos geometriai minták uralják (pl. redőnyök vagy ablakok sora egy felhőkarcolóban)

    • A téma mozog

  • A monitor kivilágosodhat vagy elsötétülhet, miközben a fényképezőgép fókuszál.

  • A fókuszpont néha zölden jelenik meg, ha a fényképezőgép nem tud fókuszálni.

  • Használjon AF-S vagy AF-P objektívet. Előfordulhat, hogy más objektívekkel vagy telekonverterekkel nem érhető el a kívánt eredmény.

s : A középső fókuszpont

Az [ Auto-area AF ] kivételével minden AF-mező módban egy pont jelenik meg a fókuszpontban, ha az a keret közepén van.

Gyors fókuszpont kiválasztása

A fókuszpont gyorsabb kiválasztásához válassza a [ Minden más pont ] lehetőséget az a6 egyéni beállításnál [ Fókuszpontok felhasználva ], ha csak a rendelkezésre álló fókuszpontok negyedét szeretné használni (a [ Pinpoint AF ] és a [ Wide-area AF L) ] nem változik).

AF-terület mód kiválasztása

Az AF-mező mód kiválasztásához tartsa lenyomva az AF-mód gombot, és forgassa el a segédtárcsát.

  • Keresős fényképezés közben a kiválasztott AF-mező mód megjelenik a vezérlőpulton és a keresőben.

  • Élő nézetű fényképezés és filmezés közben a kiválasztott AF-mező mód megjelenik a monitoron.

Arc/szemfelismerő AF

Ha az AF-mező módban az [ Auto-area AF ] van kiválasztva, lehetősége van az arcfelismerő AF engedélyezésére, lehetővé téve a fényképezőgép számára az emberi portré alanyok arcának észlelését. Arc-/szemfelismerő AF, amelyben a fényképezőgép az arcokat és a szemeket is érzékeli, élő nézetben történő fotózás során érhető el. Az arc- és szemfelismerő AF az a5 egyéni beállítás [ Auto-area AF face/eye detection ] használatával konfigurálható.

Kereső fotózás

  • Ha az [ Arc- és szemfelismerés be ] vagy az [ Arcfelismerés be ] van kiválasztva, a fényképezőgép az észlelt portré alanyok arcához rendeli a fókusz prioritást.

  • Ha az alany az arcfelismerés után elnéz, a fókuszpont elmozdul, és követi a mozgását.

  • Lejátszás közben a J gomb megnyomásával nagyíthatja az élességállításhoz használt arcot.

Élő nézet fényképezés

  • Ha az [ Arc- és szemfelismerés bekapcsolva ] van kiválasztva, és portrétémát észlel, a fókuszpontot jelző borostyánsárga keret jelenik meg a téma arca körül. Ha a fényképezőgép élő nézetű fényképezés közben érzékeli az alany szemét, akkor a szegély az egyik vagy a másik szeme körül jelenik meg.

  • Az [ Arcfelismerés be ] kiválasztásakor észlelt arcokat hasonlóan borostyánsárga keret jelzi.

  • Ha az AF-S van kiválasztva AF módhoz, vagy ha az AF-A van kiválasztva, és a fényképezőgép AF-S használatával fényképez, a fókuszpont zöldre vált, amikor a fényképezőgép fókuszál.

  • Ha egynél több portrétémát vagy egynél több szemet észlel, e és f ikonok jelennek meg a fókuszponton, és a 4 vagy 2 gomb megnyomásával a fókuszpontot egy másik arc vagy szem fölé helyezheti.

  • Ha az alany az arcfelismerés után elnéz, a fókuszpont elmozdul, és követi a mozgását.

  • Lejátszás közben J megnyomásával nagyíthatja az élességállításhoz használt arcot vagy szemet.

Arc/szemfelismerő AF
  • Filmrögzítés közben a szemészlelés nem érhető el.

  • Előfordulhat, hogy a szem- és arcfelismerés nem a várt módon működik, ha:

    • az alany arca a keret nagyon nagy vagy nagyon kis részét foglalja el,

    • a téma arca túl erősen vagy túl rosszul van megvilágítva,

    • az alany szemüveget vagy napszemüveget visel,

    • az alany arcát vagy szemét haj vagy más tárgyak eltakarják, ill

    • a téma túlzottan mozog fényképezés közben.

Tárgykövető AF

Ha élő nézetben az AF-mező módban az [ Auto-area AF ] van kiválasztva, J megnyomásával engedélyezheti a fókuszkövetést. A fókuszpont célirányzóvá változik; helyezze az irányzékot a célpont fölé, és nyomja meg az AF-ON gombot, vagy nyomja meg ismét J a követés elindításához. A fókuszpont követni fogja a kiválasztott témát, ahogy az a keretben mozog. A követés befejezéséhez nyomja meg J gombot harmadszor. A témakövetés módból való kilépéshez nyomja meg a W ( Y ) gombot.

Tárgykövetés

Előfordulhat, hogy a fényképezőgép nem tudja követni a témákat, ha gyorsan mozognak, elhagyják a keretet vagy más tárgyak takarják el őket, láthatóan megváltoznak a mérete, színe vagy fényereje, vagy túl kicsik, túl nagyok, túl világosak, túl sötétek vagy hasonlóak. a háttér színét vagy fényerejét.

Fókuszpont kiválasztása

Kivéve, ha az [ Auto-area AF ] van kiválasztva az AF-mező módhoz, a fókuszpont manuálisan is kiválasztható, lehetővé téve a fényképek komponálását úgy, hogy a téma a keretben szinte bárhol elhelyezkedjen.

  1. Oldja fel a fókuszválasztó zárját.

    Forgassa a fókuszválasztó zárját I állásba.

  2. Használja a választógombot a fókuszpont kiválasztásához, miközben a készenléti időzítő be van kapcsolva.

    • A keresős fényképezés során 51 fókuszpont közül választhatunk.

    • Élő nézetben a fókuszpont bárhol elhelyezhető a keretben.

    • A középső fókuszpont J gombbal választható ki.

    • A fókuszválasztó zár a kijelölést követően a zárolt ( L ) pozícióba forgatható, hogy megakadályozza a kiválasztott fókuszpont megváltozását a választógomb megnyomásakor.

Fókuszzár

Ha a téma nem lesz a kiválasztott fókuszpontban a végső kompozícióban, vagy ha a fényképezőgép nem tud a kiválasztott témára fókuszálni, nyomja meg az A gombot a fókusz rögzítéséhez a kívánt távolságra a felvétel újrakomponálása előtt ( Fókusz rögzítése ).

Jó eredményeket érhet el az automatikus élességállítással

Előfordulhat, hogy a fényképezőgép nem tud fókuszálni az alább felsorolt körülmények között, ebben az esetben előfordulhat, hogy a zárkioldás le van tiltva, vagy a képek élettelenek lehetnek, ez utóbbi annak az eredménye, hogy a fényképezőgép vagy az élességjelzőt ( I ) jeleníti meg, vagy élő nézetben a fókuszpont zöld színben való megjelenítése – ha a téma nincs élesben. Fókuszáljon manuálisan, vagy használja az élességrögzítést, hogy egy másik, azonos távolságra lévő témára fókuszáljon.

  • Csekély a kontraszt a téma és a háttér között, mint például abban az esetben, ha a témát egy jellegtelen fal mellett fényképezik, vagy a háttér színe megegyezik a témával.

  • A fókuszpont a fényképezőgéptől különböző távolságra lévő tárgyakat tartalmaz, mint például abban az esetben, ha a téma egy ketrecben van.

  • A témát szabályos geometriai minták uralják, például a felhőkarcoló ablaksorai.

  • A fókuszpont élesen kontrasztos fényerejű területeket tartalmaz, mint például abban az esetben, ha a téma félig árnyékban van.

  • A háttérobjektumok nagyobbnak tűnnek, mint a fő téma, mint például abban az esetben, ha egy épület van a képen a téma mögött.

  • A téma sok finom részletet tartalmaz, mint például abban az esetben, ha a téma egy virágmező.

Manuális fókusz

A kézi élességállítás olyan objektívekhez érhető el, amelyek nem támogatják az automatikus élességállítást (nem AF NIKKOR objektívek), vagy ha az automatikus élességállítás nem hozza meg a kívánt eredményt.

  • AF objektívek : Állítsa az objektív élességállítási mód kapcsolóját (ha van) és a fényképezőgép élességállítási mód választóját M állásba.

  • Manuális fókuszú lencsék : Kézi fókuszálás.

A kézi élességállításhoz állítsa az objektív élességállító gyűrűjét addig, amíg a keresőben a tiszta matt mezőben megjelenő kép éles nem lesz.

AF objektívek

Ne használjon AF objektíveket, ha az objektív élességállítási mód kapcsolója M állásban van, és a fényképezőgép fókuszmódválasztója AF állásban van. Ennek az óvintézkedésnek a figyelmen kívül hagyása károsíthatja a fényképezőgépet vagy az objektívet. Ez nem vonatkozik az AF-S és AF-P objektívekre, amelyek M módban használhatók anélkül, hogy a fényképezőgép fókuszmód-választóját M állásba állítanák.

Az elektronikus távolságmérő

A keresőben és a monitorban található fókuszjelzők ( I ) ellenőrizhetők, hogy a kiválasztott fókuszpontban lévő téma éles-e.

  • Az élességjelzők ( I ) akkor jelennek meg, ha a téma fókuszban van.

    Fókuszjelző

    Állapot

    (állandó)

    A téma fókuszban van.

    (állandó)

    A fókuszpont a téma előtt van.

    (állandó)

    A fókuszpont a téma mögött van.

    (állandó)

    A fényképezőgép nem tud fókuszálni.

  • Ne feledje, hogy a „Jó eredmények elérése az automatikus élességállítással” ( Jó eredmények elérése az automatikus élességállítással ) című témakörben felsorolt témák esetében előfordulhat, hogy az élességjelző ( I ) megjelenik, amikor a téma nincs fókuszban. Fényképezés előtt erősítse meg a fókuszt a keresőben. Élő nézet közben az élességet úgy ellenőrizheti, hogy ráközelít a nézetre az objektíven keresztül.

  • Állvány használata javasolt, ha gondot tapasztal a fókuszálás során.

AF-P objektívek

Ha AF-P objektívet használ kézi élességállítás módban, az élességjelző villog a keresőben (vagy élő nézetben a fókuszpont villog a monitoron), figyelmeztetve arra, hogy az élességállító gyűrű forgatásának folytatása az aktuális helyzetben. irány nem állítja a témát a fókuszba.

A fókuszsík jele és a karima-hátsó távolság

A fókusztávolságot a fényképezőgép házán lévő fókuszsík jelzéstől ( E ) mérik, amely a fókuszsík helyzetét mutatja a fényképezőgépen belül ( q ). Használja ezt a jelölést a tárgy távolságának mérésére kézi élességállításhoz vagy makrófotózáshoz. A fókuszsík és az objektívrögzítő karima közötti távolságot „perem-hátsó távolságnak” ( w ) nevezzük. Ezen a fényképezőgépen a karima hátulsó távolsága 46,5 mm (1,83 hüvelyk).

Focus Peaking

Ha a fókuszcsúcsolás engedélyezve van a d11 [ Csúcsfénypontok ] egyéni beállítással, akkor a fókuszban lévő objektumokat színes körvonalak jelzik, amelyek akkor jelennek meg, ha élő nézetben manuálisan állítja be a fókuszt. Vegye figyelembe, hogy előfordulhat, hogy a csúcsfényes részek nem jelennek meg, ha a fényképezőgép nem képes felismerni a körvonalakat. Ebben az esetben a fókuszt úgy ellenőrizheti, hogy ráközelít a nézetre az objektíven keresztül a kijelzőn.