A fényképezőgép kezelése
Ismerje meg, hogyan tárolhatja, tisztíthatja és óvhatja fényképezőgépét.
Tárolás
Amikor a fényképezőgépet huzamosabb ideig nem használja, vegye ki az akkumulátort és az érintkezőfedelet ráhelyezve tárolja azt hűvös, száraz helyen. A rozsdásodás és penészedés elkerülése érdekében a fényképezőgépet száraz, jól szellőző helyen tárolja. Ne tárolja a fényképezőgépet naftalinnal vagy kámforos molyirtóval, valamint az alábbi helyeken:
- rossz szellőzésű, vagy 60%-nál magasabb páratartalmú helyen,
- erős elektromágneses mezőt előidéző készülék, például televízió vagy rádió közelében, illetve
- 50 °C-nál magasabb vagy –10 °C-nál alacsonyabb hőmérsékletnek kitett helyen.
Tisztítás
Ne használjon alkoholt, hígítót vagy más illékony vegyszert.
- A fényképezőgép váza: A por és a textilfoszlányok eltávolításához használjon pumpát, majd puha, száraz törlőruhával óvatosan törölje le a vázat. Ha strandon vagy tengerparton használja a fényképezőgépet, használat után desztillált vízzel megnedvesített törlőruhával távolítsa el a homokot és a sólerakódást, majd alaposan törölje szárazra a vázat. Fontos: A fényképezőgép belsejébe került por vagy más idegen anyag olyan károsodást okozhat, amelyre nem érvényesek a jótállási feltételek.
- Objektívek, kereső: Az üvegből készült felületek könnyen megsérülhetnek. A por és textilfoszlányok eltávolításához használjon pumpát. Ha aeroszolos tisztítót használ, akkor a flakont függőlegesen tartsa, nehogy folyadék csöppenhessen ki. Az ujjlenyomatok és más szennyeződések eltávolításához tegyen egy kevés lencsetisztítót egy puha törlőruhára, majd óvatosan törölje le a felületet.
- Monitor: A por és textilfoszlányok eltávolításához használjon pumpát. Az ujjlenyomatok és más szennyeződések eltávolításához egy puha ruhával vagy szarvasbőrrel óvatosan törölje le a felületet. Ne alkalmazzon erős nyomást, mert az károsodást vagy meghibásodást eredményezhet.
A képérzékelő tisztítása
Ha azt gyanítja, hogy a képérzékelőn levő szennyeződés vagy por meglátszik a fényképeken, megtisztíthatja az érzékelőt a beállítás menü Képérzékelő tisztítása menüpontjának segítségével. A képérzékelőt bármikor megtisztíthatja a Tisztítás most lehetőség használatával, vagy automatikusan is elvégezheti a fényképezőgép kikapcsolásakor. Amennyiben a képérzékelő tisztítása nem oldja meg a problémát, vegye fel a kapcsolatot egy hivatalos Nikon szervizzel.
„Tisztítás most”
A fényképezőgépet az aljával lefelé tartva válassza ki a beállítás menü Képérzékelő tisztítása elemét, majd jelölje ki a Tisztítás most lehetőséget, és nyomja meg az J gombot. A fényképezőgép ellenőrzi, majd megtisztítja a képérzékelőt. A tisztítás befejezésééig más művelet nem végezhető; ne vegye ki vagy ne kapcsolja le az áramforrást, amíg a tisztítás be nem fejeződik, és meg nem jelenik a beállítás menü.
A képérzékelő tisztítása
Ha kikapcsoláskor működteti a fényképezőgép vezérlőit, a képérzékelő tisztítása megszakad.
Ha egymás után többször végzi el a képérzékelő tisztítását, ez a funkció a fényképezőgép áramköreinek védelmében átmenetileg kikapcsolhat. A tisztítás rövid várakozás után újból végrehajtható.
„Automatikus tisztítás”
Az alábbi beállítások közül választhat:
6 | Tisztítás kikapcsoláskor | A fényképezőgép minden kikapcsolásakor a leállási folyamat során automatikusan megtisztítja a képérzékelőt. |
---|---|---|
Tisztítás ki | A képérzékelő automatikus tisztításának kikapcsolása. |
-
Válassza ki az Automatikus tisztítás menüpontot.
Jelenítse meg a Képérzékelő tisztítása menüt a „Tisztítás most” részben leírtak szerint (0 „Tisztítás most”). Jelölje ki az Automatikus tisztítás lehetőséget, és nyomja meg a 2 gombot.
-
Válasszon egy beállítást.
Jelölje ki a kívánt beállítást, és nyomja meg az J gombot.
Kézi tisztítás
Amennyiben a képérzékelő automatikus tisztítása során az idegen anyag nem távolítható el a képérzékelőről, az érzékelő az alábbiak szerint kézzel is megtisztítható. Vegye azonban figyelembe, hogy az érzékelő igen finom szerkezetű és sérülékeny, ezért azt ajánljuk, hogy kézi tisztítást csak hivatalos Nikon szerviz végezzen.
-
Vegye le az objektívet.
Kapcsolja ki a fényképezőgépet, és vegye le az objektívet vagy a vázsapkát.
-
Vizsgálja meg a képérzékelőt.
Tartsa úgy a fényképezőgépet, hogy fény essen a képérzékelőre, és vizsgálja meg, van-e rajta por vagy textilfoszlány. Ha nem lát idegen anyagot, folytassa a 4. lépéssel.
-
Tisztítsa meg az érzékelőt.
Pumpával távolítsa el a port és a textilfoszlányokat az érzékelőről. Ne használjon pumpás porecsetet, mert a sörték megsérthetik az érzékelőt. A pumpával nem eltávolítható szennyeződéseket csak a Nikon által engedélyezett személyzet távolíthatja el. Semmiképpen ne érintse meg és ne törölje le az érzékelőt.
-
Helyezze vissza az objektívet vagy a vázsapkát.
Idegen anyag a képérzékelőn
Az objektív vagy a vázsapka eltávolításakor vagy cseréjekor idegen anyag kerülhet a fényképezőgép belsejébe (illetve ritka esetben a fényképezőgépről is bejuthat kenő- vagy más anyag), ahol az a képérzékelőre tapadhat, és bizonyos körülmények között megjelenhet a fényképeken. Az objektív leszerelése után a fényképezőgép védelme érdekében mindenképpen helyezze fel a fényképezőgéphez mellékelt vázsapkát, előzőleg gondosan eltávolítva a fényképezőgép rögzítéséhez, az objektív rögzítéséhez és a vázsapkához tapadó port és egyéb idegen anyagot. Lehetőleg ne cseréljen objektívet és ne helyezze fel a vázsapkát poros környezetben.
Ha idegen anyag került a képérzékelőre, használja a képérzékelő tisztítása lehetőséget „A képérzékelő tisztítása” részben leírtak szerint (0 A képérzékelő tisztítása). Ha a probléma továbbra is fennáll, tisztítsa meg a képérzékelőt kézzel (0 Kézi tisztítás), vagy végeztesse el az érzékelő tisztítását Nikon által engedélyezett személyzettel. A képérzékelőn lévő idegen anyag által befolyásolt képeket retusálhatja bizonyos képfeldolgozó alkalmazások képtisztító lehetőségeivel.
A fényképezőgép és tartozékainak szervizelése
A fényképezőgép precíziós eszköz és rendszeres szervizelést igényel. A Nikon javaslata, hogy a fényképezőgépet az eredeti viszonteladó vagy egy hivatalos Nikon szerviz vizsgálja át egy vagy kétévente, három-ötévente pedig a fényképezőgép kapjon megfelelő karbantartást (ezek a szolgáltatások díj ellenében vehetők igénybe). A gyakori felülvizsgálat és javíttatás különösen ajánlott a fényképezőgép professzionális használata esetén. A fényképezőgéppel rendszeresen használt tartozékokat – mint például objektíveket, külső vakuegységeket – is nézesse meg a fényképezőgép felülvizsgálata vagy szervizeltetése során.