Този раздел обяснява как да правите снимки в режими i и j. i и j са автоматични режими „насочи и снимай“, при които повечето настройки се управляват от фотоапарата в зависимост от условията на снимане; единствената разликата между двата режима е, че светкавицата няма да се включи в режим j.

  1. Включете фотоапарата.

    Екранът с информация и контролният панел ще светнат.

    Превключвател на захранването

  2. Докато държите натиснат бутона за освобождаване на диска за избор на режим в горната част на фотоапарата, завъртете диска за избор на режим на i или j.

    Диск за избор на режим

    Бутон за освобождаване на диска за избор на режим

    Снимките могат да бъдат кадрирани във визьора или на дисплея (live view). За да започнете разглеждането, завъртете селектора на live view на C и натиснете бутон a.

    Селектор на live view

    Бутон a

    Кадриране на снимки във визьора

    Кадриране на снимки в дисплея (live view)

  3. Подгответе фотоапарата.

    Снимане с визьор: Когато кадрирате снимките във визьора, дръжте ръкохватката с дясната си ръка, а с лявата поддържайте тялото на фотоапарата или обектива. Поставете лакти плътно отстрани на гърдите си.

    Live view: Когато кадрирате снимките в дисплея, дръжте ръкохватката с дясната си ръка, а с лявата поддържайте обектива.

    Кадриране на снимки в портретна (вертикална) ориентация

    Когато кадрирате снимки в портретна (вертикална) ориентация, дръжте фотоапарата, както е показано по-долу.

    Кадриране на снимки във визьора

    Кадриране на снимки на дисплея

  4. Кадрирайте снимката.

    Снимане с визьор: Кадрирайте снимката във визьора, така че основният обект да е в конзолите на АФ зоната.

    Конзоли на АФ зона

    Live view: При настройки по подразбиране фотоапаратът автоматично разпознава лица и избира точката за фокусиране. Ако не бъде намерено лице, използвайте мултиселектора, за да позиционирате точката за фокусиране над основния обект.

    Точка за фокусиране

    Използване на обектив за увеличение

    Използвайте пръстена за увеличение на обектива, за да увеличите обекта, така че да запълни по-голяма част от кадъра, или отдалечете, за да увеличите площта, която ще се вижда в окончателната снимка (изберете по-дълги фокусни разстояния на скалата на фокусното разстояние на обектива, за да увеличите обекта, и по-къси фокусни разстояния, за да намалите).

    Увеличавам Намалявам

    Пръстен за увеличението на обектива

  5. Натиснете спусъка наполовина.

    Снимане с визьор: Натиснете спусъка наполовина, за да фокусирате (лъчът за подпомагане на АФ може да светне, ако обектът е слабо осветен). Когато фокусирането приключи, активната точка за фокусиране и индикаторът за фокус (I) ще се появят във визьора.

    Точка за фокусиране

    Индикатор за фокусиране

    Индикатор за фокус Описание
    I Обектът е на фокус.
    F Точката за фокусиране е между фотоапарата и обекта.
    H Точката за фокусиране е зад обекта.
    FH
    (мига)
    Фотоапаратът не успява да фокусира чрез автоматичното фокусиране (0 Получаване на добри резултати с автоматичното фокусиране).

    Live view: Точката за фокусиране ще мига в зелено, докато фотоапаратът фокусира. Ако фотоапаратът успее да фокусира, точката за фокусиране ще се покаже в зелено; в противен случай точката за фокусиране ще мига в червено.

    Точка за фокусиране

  6. Снимайте.

    Плавно натиснете спусъка докрай, за да направите снимката. Индикаторът за достъп до картата с памет ще светне и снимката ще се покаже на дисплея за няколко секунди. Не изваждайте картата с памет, не разкачвайте и не изключвайте източника на захранване, докато индикаторът не угасне и записът не приключи.

    Ключе за заключване на фокуса

    За край на live view (преглед в реално време), натиснете бутона a.

    Бутон a

Таймерът за готовност (Снимане с визьор)

Визьорът и някои дисплеи на контролния панел ще се изключат, ако не се извършват операции в продължение на около шест секунди, което намалява изтичането на батерията. Натиснете спусъка наполовина, за да включите отново екрана. Времето преди таймерът за готовност да се изключи автоматично може да бъде избрано от Потребителски настройки c2 (Таймер за готовност, 0 Таймер за готовност).

Включени експонометри

Изключени експонометри

Вградената светкавица

Ако е необходимо допълнително осветление за правилна експозиция в режим i, вградената светкавица ще се покаже автоматично, когато спусъкът е натиснат наполовина. Ако светкавицата е повдигната, снимки могат да се правят само ако се появи индикаторът за готовност на светкавицата (M). Ако индикаторът за готовност на светкавицата не се покаже, значи светкавицата се зарежда; вдигнете за кратко пръста си от спусъка и опитайте отново.

Визьор

Live view (преглед в реално време)

За да пестите енергия, когато светкавицата не се ползва, натиснете я внимателно надолу, докато фиксаторът щракне.

Съвети за live view (преглед в реално време)

Разглеждане и скриване на индикаторите

Натискането на бутона R преминава през следните дисплеи.

Виртуален хоризонт   Информация изкл.

Композиционни шаблони   Информация изкл.

Преглед с увеличение в live view

Натиснете бутона X (T) за увеличение на показаното на дисплея най-много до около 17 пъти. Ще се покаже навигационен прозорец в сива рамка в долния десен ъгъл на дисплея. Използвайте мултиселектора, за да превъртите към зони на кадъра, които не се виждат на дисплея, или натиснете W (Z), за да намалите.

Бутон X (T)

Навигационен прозорец

Дисплеят за обратно броене

Обратното броене ще се покаже 30 секунди преди live view да приключи автоматично (таймерът става червен, ако live view скоро ще приключи, за да защити вътрешните електрически вериги, или ако опция, различна от Без ограничение е избрана за Потребителска настройка c4—Време автомат. изкл. дисплей > Live view; 0 Време автомат. изкл. дисплей—5 сек. преди дисплеят да се изключи автоматично). В зависимост от условията на снимане, таймерът може да се покаже веднага след избирането на live view.

Времето за автоматично изключване на дисплея (Live View)

Дисплеят ще се изключи, ако не бъдат извършени операции за около десет минути. Времето преди дисплеят да се изключи автоматично може да бъде избрано от Потребителски настройки c4 (Време автомат. изкл. дисплей, 0 Време автомат. изкл. дисплей) > Live view.

Експозиция

В зависимост от сцената, експозицията може да се различава от тази, която ще бъде получена, когато live view не се използва.

Снимане в live view

За да предотвратите навлизащата през визьора светлина да попречи на снимките или експозицията, гуменият наочник може да бъде свален и визьорът да бъде покрит с предоставената капачка на окуляра преди снимане (0 Покрийте визьора).

Въпреки че няма да присъстват в крайната снимка, на дисплея могат да се появят назъбени краища, хроматична аберация, ефект „Моаре“ и ярки петна, а в някои зони могат да се появят ярки ивици от мигащи знаци и други непостоянни източници на светлина, или ако обектът е за кратко осветен от светлинен ефект или други ярки моментни източници на светлина. Освен това, при движещи се обекти може да се получи изкривяване, ако фотоапаратът се завърти хоризонтално или някакъв предмет се движи хоризонтално с висока скорост през кадъра. Трептенето и появата на ивици върху дисплея при използването на флуоресцентни, живачни или натриеви лампи може да се намали с опцията Намаляване на трептенето (0 Намаляване на трептенето) в менюто за заснемане на филми, макар че може да остане видимо и в окончателната снимка при някои скорости на затвора. При снимане в live view (преглед в реално време), избягвайте да насочвате фотоапарата към слънцето или други източници на силна светлина. Неспазването на тази предпазна мярка може да доведе до повреда във вътрешните електрически схеми на фотоапарата.

Използване на live view (преглед в реално време) за продължителни периоди може да направи ръкохватката и частта на фотоапарата около дисплея горещи. Това не означава неизправност.

Тази област става особено гореща.