Активен D-Lighting

Активният D-Lighting запазва детайлите в силно осветените елементи и сенките за постигане на естествен контраст. Използвайте при висококонтрастни сцени, например когато снимате ярко осветен външен изглед през врата или прозорец, или когато снимате обекти на сянка в слънчев ден. Най-ефективно е, когато се използва с матрично измерване (0 Измерване).

Активен D-Lighting изключен

Активен D-Lighting: Y Автоматично

„Активен D-Lighting“ срещу „D-Lighting“

Опциите Активен D-Lighting в менюто за правене на снимки и заснемане на видео настройват експозицията преди снимане, за да се оптимизира динамичния диапазон, докато опцията D-Lighting в менюто за ретуширане (0 D-Lighting) прави сенките в изображенията по-светли след снимане.

Използване на Активен D-Lighting:

  1. Изберете Активен D-Lighting.

    Маркирайте Активен D-Lighting в менюто за правене на снимки и натиснете 2.

  2. Изберете опция.

    Маркирайте желания елемент от менюто и натиснете J. Ако е избрано Y Автоматично, фотоапаратът автоматично ще регулира Активния D-Lighting според условията на снимане (в режим експозиция M, но Y Автоматично е равно на Q Нормално).

Активен D-Lighting

Възможна е появата на шум (произволно разположени ярки пиксели, мъгла или линии) на снимките, които са направени с Активен D-Lighting. При някои обекти може да са видими неравномерни сенки. Активен D-Lighting не се прилага при висока ISO чувствителност (Hi 0,3 - Hi 5).

Активен D-Lighting и филми

Ако Същ. като настр. за снимки е избрано за Активен D-Lighting в менюто за заснемане на видео и Автоматично е избрано в менюто за правене на снимки, филмите ще бъдат заснети при настройка, равна на Нормално. Активният D-Lighting не се прилага при размер на кадъра от 3840 × 2160.

Вижте също

За информация относно промяната на Активния D-Lighting в поредица от снимки, вижте „Клин“ (0 ADL клин).

Висок динамичен диапазон (HDR)

Използван при обекти с висок контраст, High Dynamic Range (HDR) (висок динамичен диапазон) запазва детайлите при силно осветените елементи и сенки като комбинира две снимки, направени при различна експозиция. HDR е най-ефективен, когато се използва с матрично измерване (0 Измерване; с точково или централно претеглено измерване и обектив без процесор, силата на Автоматична е еквивалентна на Нормална). Не може да се използва за записване на NEF (RAW) изображения. Светкавица, клин (0 Клин), многократна експозиция (0 Многократна експозиция) и снимки през интервал (0 Сним. филми през интервал) не могат да се използват, когато е активирано HDR и скорости на затвора от A и % не са налични.

Първа експозиция (по-тъмно)

+

Втора експозиция (по-светло)

Комбинирано HDR изображение

  1. Изберете HDR (висок динам. диапазон).

    Маркирайте HDR (висок динам. диапазон) в менюто за правене на снимки и натиснете 2.

  2. Изберете режим.

    Маркирайте HDR режим и натиснете 2.

    Маркирайте една от следващите опции и натиснете J.

    • За да направите поредица от HDR снимки, изберете 6 Вкл. (серии). HDR заснемането ще продължи докато не изберете Изкл. за HDR режим.
    • За да направите една HDR снимка, изберете Вкл. (една снимка). Нормалното снимане автоматично ще започне, след като сте създали една HDR снимка.
    • За да излезете без да създадете допълнителни HDR снимки, изберете Изкл.

    Ако е избрано Вкл. (серии) или Вкл. (една снимка), във визьора ще се покаже икона l.

  3. Изберете силата на HDR.

    За да изберете разликата в експозицията между две снимки (Сила на HDR), маркирайте Сила на HDR и натиснете 2.

    Маркирайте желания елемент от менюто и натиснете J. Ако е избрано Автоматична, фотоапаратът автоматично ще регулира силата на HDR, за да отговаря на сцената.

  4. Кадрирайте снимката, фокусирайте и снимайте.

    Фотоапаратът прави две експозиции, когато спусъкът е натиснат докрай. l j ще свети на контролния панел и l l във визьора, докато изображенията се комбинират; не може да се снима, докато записването приключи. Независимо от текущо избраната опция за режим на снимане, при всяко натискане на спусъка се прави само една снимка.

    Ако е избрано Вкл. (серии), HDR се изключва само когато е избрано Изкл. за HDR режим; ако е избрано Вкл. (една снимка), HDR се изключва автоматично след като е направена снимката. Когато HDR снимането приключи, иконата l изчезва от екрана.

Кадриране на HDR снимки

Краищата на изображението ще бъдат изрязани. Желаните резултати може да не бъдат постигнати, ако фотоапаратът или обектът се раздвижат по време на снимане. Използването на статив се препоръчва. В зависимост от сцената, ефектът може да не се вижда, около ярки обекти могат да се появят сенки или да се появят ореоли около тъмни предмети. При някои обекти може да са видими неравномерни сенки.

Бутон BKT

Ако HDR (висок динам. диапазон) е избрано за Потребителска настройка f1 (Присв. потреб. контрол) > Бутон BKT + y (0 Присв. потреб. контрол), можете да изберете режима HDR, като натиснете бутона BKT и завъртите главния диск за управление, за да регулирате силата на звука на сигнала, като натиснете бутона BKT и завъртите диска за подкоманди. Режимът и силата са показани в контролния панел: иконите, представляващи режима, са 5 за Изкл., B за Вкл. (единична снимка) и 6 за Вкл. (серии), докато тези, които представляват силата, са & за Автоматично, 7 за Свръхвисоко, 8 за Високо, 9 за Нормално и ! за Ниско.

Снимане през зададен интервал от време

Ако Вкл. (серии) е избрано за HDR режим преди началото на снимане през зададен интервал от време, фотоапаратът ще продължи да прави HDR снимки през избрания интервал (ако е избрано Вкл. (една снимка), снимането през зададен интервал от време ще спре след първата снимка).