Автоматично фокусиране
За да използвате автоматичното фокусиране, завъртете селектора на режима на фокусиране на AF.
Режим на автоматично фокусиране
Следните режими на автоматично фокусиране могат да бъдат избрани по време на снимане с визьор:
Следните режими на автоматично фокусиране могат да бъдат избрани по време на live view (преглед в реално време):
Режимът на автоматично фокусиране може да бъде избран чрез натискане на бутона за режим на АФ и завъртане на главния диск за управление, докато желаната настройка се покаже.
Проследяване с предвиждащо фокусиране (Снимане с визьор)
В режим AF-C или при избрано автоматично фокусиране с непрекъснато следене в режим AF-A, фотоапаратът ще започне проследяване с предвиждащо фокусиране, ако обектът се приближава или отдалечава от фотоапарата, докато спусъкът е натиснат наполовина. Това позволява фотоапаратът да следи обекта на фокус, като се опитва да предвиди къде ще бъде обектът, когато натиснете спусъка.
Вижте също
За информация относно:
- Използването на приоритет на фокусиране в АФ с непрекъснато следене, вижте A > Потребителска настройка a1 (Избор на приоритет AF-C, 0 Избор на приоритет AF-C).
- Използването на приоритет на освобождаване в единично автоматично фокусиране, вижте A > Потребителска настройка a2 (Избор на приоритет AF-S, 0 Избор на приоритет AF-S).
- Използването на диска за подкоманди, за да изберете режим на фокусиране, вижте A > Потребителска настройка f3 (Персонлз. дискове управление) > Промяна основни/подкоманд. (0 Персонлз. дискове управление).
Режим за избор АФ зона
Режимът за избор на АФ зона контролира как фотоапаратът избира точката за фокусиране за автоматично фокусиране. Следните опции са налични по време на снимане с визьор:
- АФ с единична точка: Изберете точката за фокусиране; фотоапаратът ще фокусира обекта само в избраната точка за фокусиране. Използвайте за неподвижни обекти.
-
АФ с динамична зона: Изберете точката за фокусиране. В режими на фокусиране AF-A и AF-C фотоапаратът ще фокусира въз основа на информацията от околните точки за фокусиране, ако обектът леко се измести от избраната точка. Броят точки за фокусиране варира в зависимост от избрания режим:
- 9-точков АФ с динамична зона: Изберете, когато няма време за композиране на снимката, или когато снимате обекти, които се движат предвидимо (напр. бегачи или състезателни коли на писта).
- 21-точков АФ с динамична зона: Изберете, когато снимате обекти, които се движат непредвидимо (напр., играчи във футболен мач).
- 51-точков АФ с динамична зона: Изберете, когато снимате обекти, които се движат бързо и не могат лесно да се кадрират във визьора (напр. птици).
-
3D проследяване: Изберете точката за фокусиране. В режими на фокусиране AF-A и AF-C фотоапаратът ще следи обекти, които напускат избраната точка за фокусиране и ще избере нови точки за фокусиране, ако е необходимо. Използвайте за бързо композиране на снимки с обекти, които се движат хаотично от една страна на друга (напр., тенис играчи). Ако обектът излезе от визьора, вдигнете пръста си от спусъка и прекомпозирайте снимката, така че обектът да е в избраната точка за фокусиране.
- АФ с автоматична зона: Фотоапаратът фокусира с помощта на група точки за фокусиране, избрани от потребителя, което намалява риска фотоапаратът да фокусира върху фона, вместо върху основния обект. Изберете за обекти, които са трудни за снимане с единична точка за фокусиране. Ако се открият лица в единично автоматично фокусиране (AF-S или единично автоматично фокусиране, избрано в AF-A), фотоапаратът ще даде приоритет на портретни обекти.
АФ с автоматична зона: Фотоапаратът автоматично открива обекта и избира точката за фокусиране (при портретни обекти фотоапаратът може да различи обекта от фона за подобрено разпознаване на обекти). Активните точки за фокусиране се маркират за кратко, след като фотоапаратът фокусира; в режими AF-C и AF-A основната точка за фокусиране остава маркирана, след като другите точки за фокусиране са се изключили.
3D проследяване
Когато спусъкът е натиснат наполовина, цветовете в областта около точката за фокусиране се запазват във фотоапарата. Следователно, 3D проследяването може да не даде желаните резултати при обекти, които са със същия цвят като фона, или които заемат много малка част от кадъра.
Следните режими за избор на АФ зона могат да бъдат избрани по време на live view (преглед в реално време):
! АФ с приоритет на лица: Използвайте за портрети. Фотоапаратът автоматично регистрира и се фокусира върху портретни обекти; избраният обект е обозначен с двойна жълта рамка (ако са засечени множество лица, фотоапаратът ще фокусира върху най-близкия обект; за да изберете друг обект, използвайте мултиселектора). Ако фотоапаратът вече не може да регистрира обекта (например, защото лицето на обекта вече не гледа към фотоапарата), рамката вече няма да се вижда. Ако докоснете дисплея, фотоапаратът ще фокусира върху лицето, което е най-близо до пръста ви, и ще направи снимка, когато вдигнете пръста си от екрана.
$ АФ с широка зона: Използва се за ръчни снимки на пейзажи и други непортретни обекти.
% АФ с нормална зона: Използвайте за точно фокусиране върху избрана част в кадъра. Препоръчва се използването на статив.
& АФ с проследяване на обекта: Използвайте мултиселектора, за да позиционирате точката за фокусиране над обекта и натиснете J, за да започнете проследяването. Точката за фокусиране ще следи избрания обект, докато той се движи през кадъра. За да приключите проследяването, натиснете J отново. Като алтернатива можете да започнете проследяване чрез докосване на обекта в дисплея; за да приключите проследяването и да направите снимка, вдигнете пръста си от екрана. Ако проследяването вече се изпълнява, докосването на дисплея в която и да е точка ще накара фотоапарата да фокусира върху текущия обект и снимката ще бъде направена, когато вдигнете пръста си от екрана. Обърнете внимание, че фотоапаратът може да не успее да следи обекти, ако те се движат бързо, напускат кадъра или са затъмнени от други обекти, променят се видимо по размер, цвят или яркост или пък са твърде малки, твърде големи, твърде ярки, твърде тъмни или са подобни по цвят или яркост на фона.
Ръчен избор на точка за фокусиране
Мултиселекторът може да се използва за избор на точка за фокусиране. Завъртането на ключето за заключване на фокуса на L деактивира ръчното избиране на точка за фокусиране.
Режимът за избор на АФ зона може да бъде избран чрез натискане на бутона за режим на АФ и завъртане на диска за подкоманди, докато желаната настройка се покаже.
Режим за избор на АФ зона (снимане с визьор)
Режимът за избор на АФ зона се показва в контролния панел и визьора.
Режим за избор АФ зона | Контролен панел | Визьор | Показване на точката за фокусиране във визьора |
---|---|---|---|
АФ с единична точка | |||
9-точков АФ с динамична зона * | |||
21-точков АФ с динамична зона * | |||
51-точков АФ с динамична зона * | |||
3D проследяване | |||
АФ с автоматична зона | |||
АФ с автоматична зона |
Само активната точка за фокусиране се показва във визьора. Оставащите точки за фокусиране предоставят информация за помощ на работата по фокусиране.
AF-S/AF-I Телеконвертори (снимане с визьор)
Ако 3D проследяване или АФ с автоматична зона е избрано за режим за избор на АФ зона, когато се използва телеконвертор AF-S/AF-I, АФ с единична точка автоматично ще бъде избрано при комбинирани диафрагми, по-бавни от f/5,6.
Използване на автоматично фокусиране в live view
Използвайте AF-S или AF-P обектив. Желаните резултати може да не бъдат постигнати с други обективи или телеконвертори. Обърнете внимание, че при live view автоматичното фокусиране е по-бавно, а дисплеят може да стане по-светъл или по-тъмен, докато фотоапаратът фокусира. Точката за фокусиране може понякога да се покаже в зелено, ако фотоапаратът не успее да фокусира. Фотоапаратът може да не успее да фокусира в следните ситуации:
- В обекта има линии, успоредни на дългата страна на кадъра
- Обектът не е достатъчно контрастен
- Обектът в точката за фокусиране съдържа зони със силно контрастираща яркост или включва точково осветление, неонов знак или друг източник на светлина с променлива яркост
- При осветление от флуоресцентни, живачни, натриеви или подобни източници на светлина се появява трептене или ивици
- Използва се филтър за кръстове (звезди) или друг специален филтър
- Обектът изглежда по-малък от точката за фокусиране
- В обекта преобладават правилни геометрични фигури (напр. щори или ред прозорци на небостъргач)
- Обектът се движи
Избор на точка за фокусиране
При АФ с проследяване на обекта натискането на J вместо това стартира проследяване на обекта. Освен при АФ с проследяване на обекта, натискането на J по време на избор на точка за фокусиране избира централната точка за фокусиране. Ръчният избор на точка за фокусиране не е наличен в АФ с автоматична зона.
Вижте също
Снимане с визьор—За информация относно:
- Относно избирането на броя точки за фокусиране, които могат да бъдат избрани чрез използване на мултиселектора, вижте A > Потребителска настройка a4 (Брой точки за фокусиране, 0 Брой точки за фокусиране).
- Относно избирането на отделни точки за фокусиране за вертикална и хоризонтална ориентация, вижте A > Потребителска настройка a5 (Съхр. на точки по ориентация, 0 Съхр. на точки по ориентация).
- За задаване на избор на точка за фокусиране на „ограждане“, вижте A > Потребителска настройка a7 (Ограждане точка фокусиране, 0 Ограждане точка фокусиране).
Снимане с визьор/Live View: За информация относно използването на главния диск за управление, за да изберете режим за избор на АФ зона, вижте A > Потребителска настройка f3 (Персонлз. дискове управление) > Промяна основни/подкоманд. (0 Персонлз. дискове управление).
Заключване на фокусa
Заключването на фокусa може да се използва, за да промените композицията, след като сте фокусирали, което ви позволява да фокусирате върху обект, който няма да е в точка за фокусиране в окончателната композиция. Ако фотоапаратът не успее да фокусира с помощта на автоматичното фокусиране (0 Получаване на добри резултати с автоматичното фокусиране), можете да използвате заключването на фокусa, за да прекомпозирате снимката, след като сте фокусирали върху друг обект, разположен на същото разстояние като първоначалния ви обект. Заключването на фокусa е най-ефективно, когато за режим за избор на АФ зона е избрана опция, различна от АФ с автоматична зона (0 Режим за избор АФ зона).
-
Фокус.
Позиционирайте обекта в избраната точка за фокусиране и натиснете спусъка наполовина, за да започне фокусирането. Проверете дали индикаторът за фокус (I) се появява във визьора (снимане с визьор) или дали точката за фокусиране е станала зелена (live view).
-
Заключете фокуса.
Режими на фокусиране AF-A и AF-C (снимане с визьор): Докато спусъкът е натиснат наполовина (), натиснете бутона A AE-L/AF-L (), за да заключите както фокуса, така и експозицията (във визьора ще се покаже икона AE-L). Фокусът ще остане заключен, докато е натиснат бутонът A AE-L/AF-L, дори ако по-късно вдигнете пръста си от спусъка.
AF-S (снимане с визьор) и live view (преглед в реално време): Фокусът се заключва автоматично и остава заключен, докато не вдигнете пръста си от спусъка. Фокусът може да се заключи също и чрез натискане на бутона A AE-L/AF-L (вижте по-горе).
-
Прекомпозирайте снимката и снимайте.
Фокусът ще остане заключен между снимките, ако държите спусъка натиснат наполовина (AF-S и live view (преглед в реално време)) или държите натиснат бутона A AE-L/AF-L, което ще ви позволи да заснемете няколко последователни снимки със същата настройка на фокуса.
Не променяйте разстоянието между фотоапарата и обекта, докато е активирано заключването на фокуса. Ако обектът се премести, фокусирайте отново на новото разстояние.
Вижте също
За информация относно използването на спусъка, за да заключите експозицията, вижте A > Потребителска настройка c1 (Спусък AE-L, 0 Спусък AE-L).
Получаване на добри резултати с автоматичното фокусиране
Автоматичното фокусиране не работи толкова добре при условията, изброени по-долу. Освобождаването на затвора може да се деактивира, ако фотоапаратът не успее да фокусира при тези условия, или може да се покаже индикаторът за фокус (I) и фотоапаратът да издаде звуков сигнал, като позволи освобождаване на затвора, дори когато обектът не е на фокус. В тези случаи фокусирайте ръчно (0 Ръчно фокусиране) или използвайте заключването на фокуса (0 Заключване на фокусa), за да фокусирате върху друг обект на същото разстояние и след това прекомпозирайте снимката.
Контрастът между обекта и фона е малък или никакъв.
Пример: Обектът е със същия цвят като фона.
Точката за фокусиране съдържа обекти, които са на различно разстояние от фотоапарата.
Пример: Обектът е в клетка.
В обекта преобладават правилни геометрични фигури.
Пример: Щори или редица от прозорци на небостъргач.
Точката за фокусиране съдържа зони с рязко контрастираща яркост.
Пример: Обектът е наполовина в сянка.
Фоновите предмети изглеждат по-големи от обектa.
Пример: В кадъра зад обекта има сграда.
Обектът съдържа множество фини детайли.
Пример: Поляна с цветя или други обекти, които са дребни или са с еднаква яркост.