Beállíthatja a fehéregyensúlyt. Részletes tájékoztatást az „Alapbeállítások” fejezet (0 Fehéregyensúly) és „Az i menü” fejezet (0 Fehéregyensúly) „Fehéregyensúly” részében talál.

A fehéregyensúly menü: finomhangolás

A finomhangolási lehetőségek a fényképezőgép menürendszerén keresztül érhetők el. A finomhangolásról bővebben „A fehéregyensúly finomhangolása” rész nyújt tájékoztatást (0 A fehéregyensúly finomhangolása). A fehéregyensúly felhasználói beállításának finomhangolásáról lásd „A felhasználói fehéregyensúly-beállítás finomhangolása” részt (0 A felhasználói fehéregyensúly-beállítás finomhangolása).

  1. Jelenítse meg a finomhangolási beállításokat.

    Nyissa meg a fényképezés menü Fehéregyensúly menüpontját, majd jelölje ki a kívánt fehéregyensúly-beállítást, és nyomja meg a 2 gombot.

  2. Végezze el a fehéregyensúly finomhangolását.

    A választógomb segítségével végezze el a fehéregyensúly finomhangolását. A fehéregyensúly finomhangolását a borostyán (A)–kék (B) tengelyen 0,5-ös lépésekben, a zöld (G)–bíborvörös (M) tengelyen pedig 0,25-ös lépésekben hajthatja végre. A vízszintes borostyán-kék (AB) tengelyen állítható a színhőmérséklet, míg a függőleges zöld-bíborvörös (GM) tengely hatása a megfelelő színhőmérséklet-kompenzációs (CC) szűrőkéhez hasonló. A vízszintes tengely lépésközei nagyjából 5 mirednek, a függőleges tengely lépésközei kb. 0,05 fénysűrűség egységnek felelnek meg.

    Koordináták

    Beállítás

  3. Mentse el a változtatásokat, majd lépjen ki.

    A beállítások elmentéséhez és a fényképezés menübe történő visszalépéshez nyomja meg az J gombot. A fehéregyensúly finomhangolása esetén csillag („U”) jelenik meg a fehéregyensúly ikonja mellett a felvételi mód kijelzőn.

Fehéregyensúly finomhangolása

A finomhangolásra szolgáló tengelyeken beállítható színhőmérséklet-értékek relatív, nem pedig abszolút értékek. Ha „meleg” fehéregyensúly-beállítást, például J (Izzólámpa) választott ki, és a kurzort a B (kék) irányba mozgatja, valamivel „hidegebb” tónusú fényképeket készíthet, melyek ténylegesen nem változnak kékes árnyalatúvá.

„Mired”

A színhőmérséklet bármilyen megváltoztatása nagyobb színkülönbséget eredményez alacsonyabb színhőmérséklet mellett, mint magasabb színhőmérséklet esetén. Például az 1000 K módosítás sokkal nagyobb színváltozást idéz elő egy 3000 K, mint egy 6000 K színben. A mired, amelyet úgy kapunk, hogy a színhőmérséklet reciprok értékét megszorozzuk 10 6-nal, olyan színhőmérsékleti mértékegység, amely ezeket a különbségeket figyelembe veszi, és ezért a színhőmérséklet-kompenzáló szűrők mértékegysége. Pl.:

  • 4000 K–3000 K (1000 K a különbség) = 83 mired
  • 7000 K-6000 K (1000 K a különbség) = 24 mired

A fehéregyensúly menü: színhőmérséklet kiválasztása

A színhőmérsékletet a fényképezés menü Fehéregyensúly > Színhőmérséklet választása menüpontjában adhatja meg. Az alábbiakban leírtak szerint adja meg a borostyán-kék és a zöld-bíborvörös tengely értékeit.

  1. Válassza ki a Színhőmérséklet választása menüpontot.

    Nyissa meg a fényképezés menü Fehéregyensúly menüpontját, majd jelölje ki a Színhőmérséklet választása lehetőséget, és nyomja meg a 2 gombot.

  2. Adja meg a borostyán-kék és a zöld-bíborvörös tengely értékeit.

    Az AB (borostyán-kék) vagy a GM (zöld-bíborvörös) tengely számjegyeinek kijelöléséhez nyomja meg a 4 vagy a 2 gombot, az érték módosításához pedig a 1 vagy a 3 gombot.

    A borostyán-kék (AB) tengely értéke

    A zöld-bíborvörös (GM) tengely értéke

  3. Mentse el a változtatásokat, majd lépjen ki.

    A beállítások elmentéséhez és a fényképezés menübe történő visszalépéshez nyomja meg az J gombot. Amennyiben nullától eltérő értéket állított be a zöld-bíborvörös (GM) tengelyhez, a felvételi mód kijelzőn csillag („U”) jelenik meg a fehéregyensúly ikonja mellett.

Színhőmérséklet választása

Felhívjuk figyelmét, hogy fénycsöves megvilágítás esetén nem biztosítható a kívánt eredmény. Fénycsöves fényforrásokhoz válassza a I (Fénycső) beállítást. Egyéb fényforrások esetén készítsen egy próbafelvételt annak eldöntésére, hogy a kiválasztott érték megfelelő-e.

Felhasználói beállítás: fehéregyensúly-érték másolása fényképről

Meglévő fénykép fehéregyensúly-értékének másolására a fehéregyensúly menü Felhasználói beállítás menüpontja szolgál. A felhasználói fehéregyensúly beállításáról további tájékoztatást a „Felhasználói beállítás” részben talál (0 Felhasználói beállítás).

  1. Válassza a Felhasználói beállítás lehetőséget.

    Nyissa meg a fényképezés menü Fehéregyensúly menüpontját, majd jelölje ki a Felhasználói beállítás lehetőséget, és nyomja meg a 2 gombot.

  2. Válasszon ki egy rendeltetési helyet.

    Jelölje ki a felhasználói beállítás rendeltetési helyét (d-1-től d-6-ig), és nyomja meg a X gombot.

  3. Válassza a Kép kiválasztása lehetőséget.

    Megjelenik a felhasználói fehéregyensúly beállítása menü; jelölje ki a Kép kiválasztása menüpontot, és nyomja meg a 2 gombot.

  4. Jelöljön ki egy forrásképet.

    Jelölje ki a forrásképet. A kijelölt fénykép teljes képes megjelenítéséhez nyomja meg és tartsa lenyomva a X gombot.

  5. Másolja át a fehéregyensúly értékét.

    Az J gomb megnyomásával másolja a kijelölt fénykép fehéregyensúly-értékét a kiválasztott felhasználói beállításba. Ha a kijelölt képhez megjegyzés is tartozik, a megjegyzés tartalma is másolásra kerül a kiválasztott felhasználói beállítás megjegyzés mezőjébe.

A felhasználói fehéregyensúly-beállítás finomhangolása

Az aktuális felhasználói beállítás finomhangolása elvégezhető a felhasználói fehéregyensúly beállítása menü Finomhangolás menüpontjának kiválasztásával, és a fehéregyensúlynak „A fehéregyensúly menü: finomhangolás” részben (0 A fehéregyensúly menü: finomhangolás) leírtak szerinti beállításával.

Megjegyzés szerkesztése

Amennyiben egy legfeljebb 36 karakterből álló kísérőszöveget kíván csatolni az aktuális felhasználói fehéregyensúly-beállításhoz, válassza a felhasználói fehéregyensúly beállítása menü Megjegyzés szerkesztése menüpontját.

Védelem

Az aktuális felhasználói fehéregyensúly-beállítás védelméhez válassza ki a felhasználói fehéregyensúly beállítása menü Védelem menüpontját, majd jelölje ki a Be lehetőséget, és nyomja meg az J gombot. A védett felhasználói beállítások nem módosíthatók, valamint a Finomhangolás és a Megjegyzés szerkesztése lehetőség sem használható.