Beyaz dengesi

Beyaz dengesi, ışık kaynağının renginden bağımsız olarak beyaz nesnelerin beyaz görünmesini sağlar. Çoğu ışık kaynağında varsayılan ayar (otomatik beyaz dengesi veya j ) önerilir; otomatik beyaz dengesi ile istenen sonuçlar elde edilemezse, aşağıda açıklandığı gibi başka bir seçenek seçin.

Beyaz dengesini ayarlama

 • Beyaz dengesi, i menüsündeki [ Beyaz dengesi ] öğeleri ve fotoğraf çekimi menüsü veya video kayıt menüsü ( Beyaz dengesi , Beyaz dengesi , Beyaz dengesi ) kullanılarak seçilebilir.
 • Varsayılan ayarlarda, beyaz dengesi Fn düğmesini basılı tutup ana ayar kadranını ( Fn düğmesi ) çevirerek de seçilebilir.
 • 4 [ Otomatik ] veya I [ Floresan ] seçildiğinde, Fn düğmesini basılı tutup alt ayar kadranını çevirerek bir alt seçenek seçebilirsiniz.
SeçenekRenk sıcaklığı*Tanım
4 [ Otomatik ]Beyaz dengesi, çoğu ışık kaynağında en iyi sonuçlar için otomatik olarak ayarlanır. İsteğe bağlı bir flaş ünitesi kullanılırsa, beyaz dengesi flaş patladığı sırada geçerli olan koşullara göre ayarlanacaktır.
i [ Beyazı koru (sıcak renkleri azalt) ]Yaklaşık. 3500–8000 KAkkor aydınlatma tarafından üretilen sıcak renk dökümünü ortadan kaldırın.
j [ Genel atmosferi koruyun ]Yaklaşık. 3500–8000 KAkkor aydınlatma tarafından üretilen sıcak renk tonunu kısmen koruyun.
k [ Sıcak aydınlatma renklerini koruyun ]Yaklaşık. 3500–8000 KAkkor aydınlatmanın ürettiği sıcak renk tonunu koruyun.
D [ Otomatik doğal ışık ]Yaklaşık. 4500–8000 K4 [ Otomatik ] yerine doğal ışık altında kullanıldığında, bu seçenek çıplak gözle görülenlere daha yakın renkler üretir.
H [ Doğrudan güneş ışığı ]Yaklaşık. 5200 binDoğrudan güneş ışığıyla aydınlatılan nesnelerle kullanın.
G [ Bulutlu ]Yaklaşık. 6000 binBulutlu gökyüzü altında gün ışığında kullanın.
M [ Gölge ]Yaklaşık. 8000 binNesneler gölgedeyken gün ışığında kullanın.
J [ Akkor ]Yaklaşık. 3000 binAkkor aydınlatma altında kullanın.
I [ Floresan ]Floresan aydınlatma altında kullanın; Işık kaynağına göre ampul tipini seçin.
[ Soğuk beyaz floresan ]Yaklaşık. 4200 bin
[ Gündüz beyaz floresan ]Yaklaşık. 5000 bin
[ Gün ışığı floresan ]Yaklaşık. 6500 bin
5 [ Flaş ]Yaklaşık. 5400 binFlaşlı fotoğrafçılık için kullanın.
K [ Renk sıcaklığını seçin ]Yaklaşık. 2500–10000 bin
 • Doğrudan renk sıcaklığını seçin.
 • Bir renk sıcaklığı seçmek için Fn düğmesini basılı tutun ve alt ayar kadranını çevirin.
L [ Ön ayarlı manuel ]
 • Konu veya ışık kaynağı için beyaz dengesini ölçün veya mevcut bir fotoğraftan beyaz dengesini kopyalayın.
 • Bir beyaz dengesi ön ayarı seçmek için Fn düğmesini basılı tutun ve alt ayar kadranını çevirin.
 • Doğrudan ölçüm moduna girmek için Fn düğmesini ( Ön ayarlı kılavuz ) basılı tutun.
 1. İnce ayar 0 olarak ayarlandığındaki değerler.

D [ Otomatik doğal ışık ]

D [ Otomatik doğal ışık ] yapay ışık altında istenen sonuçları vermeyebilir. 4 [ Otomatik ] veya ışık kaynağına uygun bir seçenek belirleyin.

Beyaz dengesi ince ayarı

K [ Renk sıcaklığını seç ] dışındaki ayarlarda beyaz dengesi ince ayarlanabilir. i menüsündeki, fotoğraf çekimi menüsündeki veya video kayıt menüsündeki [ Beyaz dengesi ] öğelerini kullanın (Beyaz dengesinin ince ayarı , Beyaz dengesi menüsü: İnce ayar ).

Stüdyo flaş aydınlatması

4 [ Otomatik ], büyük stüdyo flaş üniteleriyle istenen sonuçları vermeyebilir. Önceden ayarlanmış manuel beyaz dengesini kullanın veya beyaz dengesini 5 [ Flaş ] olarak ayarlayın ve beyaz dengesini ayarlamak için ince ayarı kullanın.

4 veya D ile çekim yaparken renk sıcaklığı

 • 4 [ Otomatik ] veya D [ Otomatik doğal ışık ] kullanılarak çekilen fotoğraflar için fotoğraf bilgileri, fotoğrafın çekildiği anda fotoğraf makinesi tarafından seçilen renk sıcaklığını listeler. K [ Renk sıcaklığını seç ] için bir değer seçerken bunu referans olarak kullanabilirsiniz.
 • İzleme sırasında çekim verilerini görüntülemek için, izleme menüsünde [ İzleme görüntüleme seçenekleri ] > [ Ek fotoğraf bilgisi ] öğesini seçin ve [ Çekim verileri ] öğesinin yanına bir işaret ( M ) koyun.

Renk sıcaklığı

Bir ışık kaynağının algılanan rengi izleyiciye göre değişir; bazılarında kırmızı, bazılarında mavi görünebilir. Renk sıcaklığı, bir ışık kaynağının renginin Kelvins (K) cinsinden ifade edilen nesnel bir ölçüsüdür. Renk sıcaklığı ne kadar düşükse, döküm o kadar kırmızı olur ( q ); sıcaklık ne kadar yüksek olursa, döküm o kadar mavi olur ( w ).

Bir renk sıcaklığı seçme

Genel olarak, resimlerinizde kırmızı bir gölge varsa veya kasıtlı olarak daha mavi yapmak için daha düşük değerleri, resimleriniz maviye boyandıysa veya kasıtlı olarak resimleri daha kırmızı yapmak için daha yüksek değerleri seçin.