Pozlama telafisi kadranı

Pozlamayı kamera tarafından önerilen değerden değiştirmek için bu düğmeyi kullanın. Fotoğrafları daha parlak veya daha koyu yapmak için poz telafisi kullanılabilir.

-1 EV
Pozlama telafisi yok
+1 EV

Pozlama telafisini ayarlama

 • Pozlama telafisi kadranını çevirin.
 • Pozlama telafisi, 1/3 EV'lik adımlarla -3 ila +3 EV aralığında ayarlanabilir.
 • Daha yüksek değerler konuyu daha parlak, düşük değerler daha koyu yapar.
 • Poz telafisini iptal etmek için, poz telafisi kadranını [ 0 ] olarak ayarlayın.
 • ±0.0 dışındaki değerlerde, fotoğraf makinesi fotoğraf modunda bir E simgesi ve poz göstergesi ( Pozlama göstergeleri ) veya video modunda bir E simgesi görüntüler. Telafi değerini bilgi ekranında ( DISP düğmesi ) veya fotoğraf çekerken i menüsünde ve video kaydederken i menüsünde kontrol edebilirsiniz. i menüsündeki telafi değerini kontrol etmek için, Özel Ayar f1 veya g1 [ i menüsünü özelleştir ] öğesini seçin ve i menüsüne [ Pozlama telafisi ] öğesini atayın ( i menüsünü i ).
  monitör
  Vizör

Pozlama telafisi kadranı dışındaki araçlarla ayarlama

Poz telafisi kadranını [ C ] olarak ayarlarsanız, aşağıdaki gibi başka yollarla poz telafisini ayarlayabilirsiniz.
Fotoğraflar için –5 EV ile +5 EV arasında ve videolar için –3 EV ile +3 EV arasında değerler mevcuttur.

M modu

 • M modunda, poz telafisi yalnızca poz göstergesini etkiler; deklanşör hızı, diyafram açıklığı ve ISO duyarlılığı değişmez. Görüntünün genel parlaklığı da değişmez.
 • Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü ( ISO duyarlılığı ayarları , ISO duyarlılığı ayarları ) etkinken, ISO duyarlılığı pozlama telafisi için seçilen değere göre otomatik olarak ayarlanır ve görüntünün genel parlaklığı değişir.

Flaş kullanma

İsteğe bağlı bir flaş ünitesi kullanıldığında, poz telafisi hem ana konunun hem de arka planın parlaklığını değiştirerek hem flaş seviyesini hem de pozu etkiler. Özel Ayar e3 [ Pozlama komp. flaş için ], poz telafisinin etkilerini yalnızca arka planla sınırlamak için kullanılabilir.