"C" üretici yazılımı sürüm 1.30 ile sunulan özellikler

Özel Ayarlar f2 "Özel kontroller (çekim)" ve g2 "Özel kontroller" için yeni seçenekler: "Odak konumunu kaydet" ve "Odak konumunu geri çağır"

[ Odak konumunu kaydet ] ve [ Odak konumunu geri çağır ], Özel Ayarlar f2 [ Özel kontroller (çekim) ] ve g2 [ Özel kontroller ] için kamera kontrollerine atanabilecek rollere eklendi. Bu kontrolleri kullanarak merceğin mevcut odak konumunu kaydetmek ve hızlı bir şekilde geri yüklemek için sırasıyla [ Odak konumunu kaydet ]'i [ Mercek Fn düğmesi ]'ne ve [ Odak konumunu geri çağır ] öğesini [ Mercek Fn2 düğmesi ]'ne atayın ("bellek geri çağırma"). Sabit bir odak mesafesindeki konulara sık sık dönüyorsanız, bunu yararlı bulabilirsiniz.

 • Hafızayı geri çağırma, yalnızca fotoğraf makinesine Fn ve Fn2 düğmeleriyle donatılmış bir otomatik odaklama Z yuvalı lens takıldığında kullanılabilir. Objektifte bir Fn2 düğmesi yoksa, objektif Fn düğmesine [ Odak konumunu kaydet ] atansa bile kamera odak konumunu kaydedemez.
 • Odak konumları hem fotoğraf hem de video modlarında kaydedilebilir ve geri çağrılabilir.
 • Odak konumları herhangi bir odak modunda kaydedilebilir.
 • Kaydedilen odak konumu, lens çıkarıldığında sıfırlanır.

Bellek geri çağırma

 1. Özel Ayar f2 [Özel kontroller (çekim)] veya g2 [Özel kontroller] > [Mercek Fn düğmesi] için [Odak konumunu kaydet] öğesini seçin.

 2. Özel Ayar f2 [Özel kontroller (çekim)] veya g2 [Özel kontroller] > [Mercek Fn2 düğmesi] için [Odak konumunu geri çağır] öğesini seçin.
 3. Çekim ekranında istenen konuya odaklanın ve lensin Fn düğmesini basılı tutun.

  İşlem başarılı olursa, çekim ekranında bir 5 simgesi görünecektir.
 4. Lens Fn2 düğmesine basın.
  • Kaydedilen odak konumu geri yüklenecektir.
  • Objektifin Fn2 düğmesinin basılı tutulması, manuel netlemeyi etkinleştirir ve kontrole basılıyken deklanşöre yarım basılırsa fotoğraf makinesi yeniden netleme yapmaz.

Dikkat: Bellek geri çağırma

 • Çekim bilgileri görüntülenirken odak konumları kaydedilemez.
 • Ortam sıcaklığındaki değişiklikler, odağın kaydedildiği konumdan farklı bir konuma çağrılmasına neden olabilir.
 • Objektif odak uzaklığı yakınlaştırma yoluyla ayarlandıktan sonra geri çağrılırsa, önceden kaydedilmiş odak konumları değişme eğilimindedir. Lens odak uzaklığı ayarlandıktan sonra kayıtlı bir odak konumu geri çağrılırsa, ayarlar menüsünde [ Bip seçenekleri ] > [ Bip açık/kapalı ] için [ Kapalı ] dışında bir seçeneğin seçilmesi koşuluyla kamera dört kısa bip sesi verir. .

bip sesi

 • Ayarlar menüsünde [ Bip seçenekleri ] > [ Bip açık/kapalı ] için [ Kapalı ] dışında bir seçenek seçilirse, fotoğraf modunda bir odak konumu kaydedildiğinde veya geri çağrıldığında kamera iki kısa bip sesi çıkarır.
 • Sessiz fotoğrafçılıkta, video modunda veya [ Bip seçenekleri ] > [ Bip açık/kapalı ] için [ Kapalı ] seçildiğinde bir bip sesi çıkmaz.