ISO duyarlılığı kadranı

Kameranın ışığa duyarlılığı (ISO duyarlılığı), mevcut ışık miktarına göre ayarlanabilir. Genel olarak, daha yüksek değerlerin seçilmesi, aynı diyafram açıklığında daha hızlı deklanşör hızlarına izin verir.

ISO duyarlılığını ayarlama

 • ISO duyarlılığı kadranı kilit açma düğmesini basılı tutun ve ISO duyarlılığı kadranını döndürün.
 • Geçerli olarak seçili olan seçenek, çekim sırasında ekranda gösterilir.

Fotoğraf modu

 • ISO 100 ila 51200 değerlerinden birini seçin. ISO duyarlılığı kadranını, ISO 51200'den yaklaşık bir adım daha yüksek için [ H1 ] (Hi 1) veya yaklaşık iki adım daha yüksek için [ H2 ] (Hi 2) olarak ayarlayabilirsiniz.
 • b modunda, ayar ISO-A (AUTO) olarak sabitlenir ve fotoğraf makinesi ISO duyarlılığını otomatik olarak ayarlar.
 • Fotoğraf çekimi menüsündeki [ Sessiz fotoğrafçılık ], [ Açık ] olarak ayarlanırsa, [ H1 ] (Yük 1) ve [ H2 ] (Yük 2) ISO duyarlılıkları kullanılamaz. ISO duyarlılığı kadranı [ H1 ] veya [ H2 ] olarak ayarlanmışsa, ISO duyarlılığı ISO 51200 olarak ayarlanacaktır.

Fotoğraf çekerken otomatik ISO duyarlılığı kontrolü

[ ISO duyarlılığı ayarları ] (ISO duyarlılığı ayarları ) > [ Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü ], fotoğraf çekimi menüsünde [ Açık ] olarak ayarlandığında, P , S , A ve M modlarında ayarlanan ISO duyarlılığıyla uygun pozlama elde edilemediğinde fotoğraf makinesi ISO duyarlılığını otomatik olarak değiştirecektir.

Video modu

 • ISO duyarlılığını yalnızca aşağıdaki ayarlar altında ayarlayabilirsiniz. Diğer tüm durumlarda, fotoğraf makinesi ISO hassasiyetini otomatik olarak ayarlar.
  • Mod: M
  • Video kayıt menüsünde [ ISO duyarlılığı ayarları ] > [ Otomatik ISO kontrolü (M modu) ]: [ Kapalı ]
 • ISO 100 ile 25600 arasındaki değerler arasından seçim yapın. ISO duyarlılığı kadranı başka bir değere ayarlanırsa, ISO 25600 olarak ayarlanacaktır.

Yüksek ISO hassasiyetleri

ISO duyarlılığı ne kadar yüksek olursa, pozlama yapmak için o kadar az ışık gerekir, bu da ışıklandırmanın zayıf olduğu durumlarda fotoğraf çekilmesine olanak tanır ve konu hareket halindeyken bulanıklığın önlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, hassasiyet ne kadar yüksek olursa, görüntünün rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler biçimindeki "parazit"ten etkilenme olasılığının o kadar yüksek olduğunu unutmayın.

H1 ve H2

[ H1 ] (Hi 1) ayarı, ISO 51200'den (ISO 102400'e eşdeğer) yaklaşık 1 EV daha yüksek bir ISO hassasiyetine ve [ H2 ] (Hi 2) yaklaşık 2 EV daha yüksek bir ISO hassasiyetine (ISO 204800'e eşdeğer) karşılık gelir. . Bu ayarlarda çekilen resimlerin özellikle rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler şeklinde "parazite" eğilimli olduğunu unutmayın.