ISO duyarlılığı kadranı

Kameranın ışığa duyarlılığı (ISO duyarlılığı), mevcut ışık miktarına göre ayarlanabilir. Genel olarak, daha yüksek değerler seçmek, aynı diyafram açıklığında daha yüksek deklanşör hızlarına izin verir.

ISO duyarlılığını ayarlama

 • ISO duyarlılığı kadranı kilit açma düğmesini basılı tutun ve ISO duyarlılığı kadranını çevirin.
 • Halihazırda seçili olan seçenek, çekim sırasında ekranda gösterilir.

Fotoğraf modu

 • ISO 100 ila 51200 arasındaki değerler arasından seçim yapın. ISO duyarlılığı kadranını ISO 51200'den yaklaşık bir adım daha yükseğe [ H1 ] (Yüksek 1) veya yaklaşık iki adım daha yükseğe [ H2 ] (Yüksek 2) olarak ayarlayabilirsiniz.
 • b modunda, ayar ISO-A (OTOMATİK) olarak sabitlenir ve fotoğraf makinesi ISO duyarlılığını otomatik olarak ayarlar.
 • Fotoğraf çekimi menüsündeki [ Sessiz fotoğraf ] [ Açık ] olarak ayarlanırsa, ISO duyarlılıkları [ H1 ] (Hi 1) ve [ H2 ] (Hi 2) kullanılamaz. ISO duyarlılığı kadranı [ H1 ] veya [ H2 ] olarak ayarlanırsa, ISO duyarlılığı ISO 51200'e ayarlanacaktır.

Fotoğraf çekerken otomatik ISO duyarlılığı kontrolü

Fotoğraf çekimi menüsünde [ ISO duyarlılığı ayarları ] ( ISO duyarlılığı ayarları ) > [ Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü ] öğesini [ Açık ] olarak ayarlarsanız, ISO duyarlılığı ayarında uygun pozlama elde edilemediğinde fotoğraf makinesi ISO duyarlılığını otomatik olarak değiştirir. P , S , A ve M modları.

Video modu

 • ISO duyarlılığını yalnızca aşağıdaki ayarlar altında ayarlayabilirsiniz. Diğer tüm durumlarda, kamera ISO duyarlılığını otomatik olarak ayarlar.
  • mod: M
  • [ ISO duyarlılığı ayarları ] > [ Otomatik ISO kontrolü (M modu) ] video kayıt menüsünde: [ Kapalı ]
 • ISO 100 ile 25600 arasındaki değerler arasından seçim yapın. ISO duyarlılığı kadranı başka bir değere ayarlanırsa, ISO 25600'e ayarlanır.

Yüksek ISO hassasiyetleri

ISO duyarlılığı ne kadar yüksek olursa, pozlama yapmak için o kadar az ışık gerekir, bu da aydınlatma zayıfken resimlerin çekilmesine izin verir ve nesne hareket halindeyken bulanıklığın önlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, hassasiyet ne kadar yüksek olursa, görüntünün rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler şeklindeki "gürültüden" etkilenme olasılığının o kadar yüksek olduğunu unutmayın.

H1 ve H2

[ H1 ] (Yüksek 1) ayarı, ISO 51200'den (ISO 102400'e eşdeğer) yaklaşık 1 EV daha yüksek bir ISO duyarlılığına ve yaklaşık 2 EV daha yüksek bir ISO duyarlılığına (ISO 204800'e eşdeğer) [ H2 ] (Yüksek 2) karşılık gelir . Bu ayarlarda çekilen resimlerin özellikle rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler şeklinde "kumlanmaya" eğilimli olduğunu unutmayın.