Kameranın ve pilin bakımı: Uyarılar

kamera bakımı

Düşürme

Fotoğraf makinesini veya merceği düşürmeyin veya darbelere maruz bırakmayın. Ürün, güçlü darbelere veya titreşime maruz kaldığında arızalanabilir.

Kuru tut

Kamerayı kuru tutun. Fotoğraf makinesinin içindeki suyun neden olduğu iç mekanizmanın paslanması, yalnızca onarımı pahalı olmakla kalmaz, aynı zamanda onarılamaz hasarlara da neden olabilir.

Sıcaklıktaki ani değişikliklerden kaçının

Kamerayı soğuk bir yerden sıcak bir yere veya sıcak bir yerden soğuk bir yere getirirseniz kameranın içinde ve dışında su damlacıkları oluşabilir ve hasara neden olabilir. Kamerayı sıcaklık farkı olan bir yere getirdiğinizde, kamerayı bir taşıma çantasına veya plastik torbaya koyun ve önceden kapatın. Kamera ortam sıcaklığına uyum sağladığında, çantasından çıkarın ve kullanın.

Güçlü manyetik alanlardan uzak tutun

Radyo vericileri gibi ekipmanlar tarafından üretilen statik yükler veya manyetik alanlar monitörde parazite, bellek kartında depolanan verileri bozabilir veya ürünün dahili devresini etkileyebilir.

Lensi güneşe dönük bırakmayın

Lensi uzun süre güneşe veya diğer güçlü ışık kaynaklarına doğrultmayın. Yoğun ışık, görüntü sensörüne zarar verebilir veya solmaya veya "yanmaya" neden olabilir. Fotoğraf makinesiyle çekilen fotoğraflar beyaz bir bulanıklık efekti sergileyebilir.

Lazerler ve diğer parlak ışık kaynakları

Kameranın görüntü sensörüne zarar verebileceğinden lazerleri veya diğer aşırı parlak ışık kaynaklarını merceğe yönlendirmeyin.

Temizlik

Fotoğraf makinesi gövdesini temizlerken, tozu ve tüyleri nazikçe çıkarmak için bir üfleyici kullanın, ardından yumuşak, kuru bir bezle hafifçe silin. Fotoğraf makinesini plajda veya deniz kenarında kullandıktan sonra, tatlı suyla hafifçe nemlendirilmiş bir bezle kum veya tuzu silin ve ardından fotoğraf makinesini iyice kurulayın.

Lensi ve vizörü temizleme

Bu cam elemanlar kolayca zarar görebilir: bir üfleyici ile tozu ve tüyleri temizleyin. Bir aerosol üfleyici kullanıyorsanız, cam elemanlara zarar verebilecek sıvının boşalmasını önlemek için kutuyu dikey tutun. Mercekteki parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarmak için, yumuşak bir beze az miktarda mercek temizleyicisi sürün ve merceği dikkatlice silin.

Görüntü sensörüne dokunmayın

Hiçbir koşulda görüntü sensörüne baskı uygulamayın, temizleme araçlarıyla dürtmeyin veya bir üfleyiciden gelen güçlü hava akımlarına maruz bırakmayın. Bu eylemler sensörü çizebilir veya başka şekilde zarar verebilir.

Görüntü sensörünü temizleme

Görüntü sensörünü temizleme hakkında bilgi için, bkz. “ Manuel temizleme ” ( Manuel temizleme ).

Lens kontakları

Lens temas noktalarını temiz tutun. Onlara parmaklarınızla dokunmaktan kaçının.

İyi havalandırılmış bir alanda saklayın

Küflenmeyi veya küflenmeyi önlemek için kamerayı kuru ve iyi havalandırılan bir alanda saklayın. Kamerayı nafta veya kafur güvesi topları ile birlikte, güçlü elektromanyetik üreten ekipmanların yanında veya aşırı yüksek sıcaklıklara maruz kalacağı yerlerde, örneğin sıcak bir günde bir ısıtıcının yanında veya kapalı bir araçta saklamayın. Bu önlemlere uyulmaması, ürünün arızalanmasına neden olabilir.

Uzun süreli depolama

Pil sıvısının sızması gibi nedenlerle oluşabilecek hasarı önlemek için, ürün uzun bir süre kullanılmayacaksa pili çıkarın. Kamerayı nem çekici içeren plastik bir torbada saklayın. Bununla birlikte, malzemenin bozulmasına neden olabileceğinden, deri kamera kılıfını plastik bir torbada saklamayın. Pili serin ve kuru bir yerde saklayın. Kurutucunun nemi emme kapasitesini yavaş yavaş kaybettiğini ve düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerektiğini unutmayın. Küflenmeyi veya küflenmeyi önlemek için, fotoğraf makinesini ayda en az bir kez saklama yerinden çıkarın, pili takın ve deklanşörü birkaç kez bırakın.

Pili çıkarmadan önce ürünü kapatın.

Pilin kamera açıkken çıkarılması ürüne zarar verebilir. Görüntüler kaydedilirken veya silinirken güç kaynağının çıkarılmamasına veya bağlantısının kesilmemesine özellikle dikkat edilmelidir.

Monitör/vizör

 • Monitörler (vizör dahil) son derece yüksek hassasiyetle yapılmıştır; piksellerin en az %99,99'u etkilidir ve %0,01'den fazlası eksik veya kusurludur. Bu nedenle, bu ekranlar her zaman yanan (beyaz, kırmızı, mavi veya yeşil) veya her zaman kapalı (siyah) pikseller içerebilirken, bu bir arıza değildir. Cihazla kaydedilen görüntüler etkilenmez. Anlayışınız rica olunur.
 • Ekrandaki görüntülerin parlak ışıkta görülmesi zor olabilir.
 • Monitöre basınç uygulamayın. Monitör arızalanabilir veya hasar görebilir. Monitördeki toz veya tüyler bir üfleyici ile temizlenebilir. Monitörü yumuşak bir bez veya güderi ile hafifçe silerek lekeler çıkarılabilir. Monitörün kırılması durumunda, kırık camdan kaynaklanan yaralanmaları önlemek için özen gösterilmelidir. Monitörden gelen sıvı kristalin cilde temas etmemesine veya gözlere veya ağza girmemesine dikkat edin.
 • Çekimleri vizörde çerçevelerken aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, durumunuz düzelene kadar kullanmayı bırakın:
  • mide bulantısı, göz ağrısı, göz yorgunluğu,
  • baş dönmesi, baş ağrısı, boynunuzda veya omuzlarınızda sertlik,
  • el-göz koordinasyonunda rahatsızlık veya kayıp, veya
  • yol tutması.
 • Seri çekim sırasında ekran hızla açılıp kapanabilir. Titreşen ekranı izlemek kendinizi iyi hissetmenize neden olabilir. Durumunuz düzelene kadar kullanmayı bırakın.

Parlak ışıklar ve arkadan aydınlatmalı nesneler

Parlak ışıklar veya arkadan aydınlatmalı nesneler içeren resimlerde nadiren çizgiler şeklinde kumlanma görünebilir.

Pil bakımı

Kullanım için önlemler

 • Yanlış kullanılırsa piller patlayabilir veya akarak ürünün paslanmasına neden olabilir. Pilleri kullanırken aşağıdaki önlemleri alın:
  • Pili değiştirmeden önce ürünü kapatın.
  • Uzun süreli kullanımdan sonra piller sıcak olabilir.
  • Akü terminallerini temiz tutun.
  • Yalnızca bu ekipmanda kullanım için onaylanmış pilleri kullanın.
  • Pilleri kısa devre yaptırmayın veya parçalarına ayırmayın veya aleve veya aşırı ısıya maruz bırakmayın.
  • Pil fotoğraf makinesine veya şarj cihazına takılmadığında, terminallerin yalıtılması için pili plastik bir torbada veya iletken olmayan başka bir kapta saklayın.
 • Pil sıcaksa, örneğin kullanımdan hemen sonra, şarj etmeden önce soğumasını bekleyin. Pili dahili sıcaklığı yüksekken şarj etmeye çalışmak pil performansını olumsuz etkiler ve pil şarj olmayabilir veya yalnızca kısmen şarj olabilir.
 • Pil bir süre kullanılmayacaksa, pili fotoğraf makinesine takın ve depolamak için fotoğraf makinesinden çıkarmadan önce boşta çalıştırın. Pil, ortam sıcaklığı 15 °C ila 25 °C (59 °F ila 77 °F) olan serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Sıcak veya aşırı soğuk yerlerden kaçının.
 • Piller kullanımdan sonra altı ay içinde şarj edilmelidir. Uzun süre kullanılmadığında, pili şarj edin ve depolama için serin bir yere geri göndermeden önce altı ayda bir fotoğraf makinesini şarj etmek için kullanın.
 • Kullanılmadığı zaman pili fotoğraf makinesinden veya şarj cihazından çıkarın. Fotoğraf makinesi ve şarj cihazı, kapalıyken bile çok az miktarda şarj çeker ve pili artık çalışmayacak kadar aşağı çekebilir.
 • Pili 0 °C'nin (32 °F) altındaki veya 40 °C'nin (104 °F) üzerindeki ortam sıcaklıklarında kullanmayın. Bu önlemin alınmaması pile zarar verebilir veya performansını bozabilir. Pili iç mekanlarda 5 °C–35 °C (41 °F–95 °F) ortam sıcaklıklarında şarj edin. Pil, sıcaklığı 0 °C'nin (32 °F) altında veya 60 °C'nin (140 °F) üzerindeyse şarj olmaz.
 • 0 °C (32 °F) ila 15 °C (59 °F) ve 45 °C (113 °F) ila 60 °C (140 °F) akü sıcaklıklarında kapasite azalabilir ve şarj süreleri uzayabilir.
 • Piller genel olarak düşük ortam sıcaklıklarında şarj kapasitesinde bir düşüş sergiler.
 • Piller genel olarak düşük ortam sıcaklıklarında kullanılabilir kapasitede bir düşüş sergiler. Kapasitedeki sıcaklıkla değişiklik, kamera pil seviyesi ekranına yansıtılır. Sonuç olarak, pil tam olarak şarj edilmiş olsa bile sıcaklık düştükçe pil ekranı kapasitede bir düşüş gösterebilir.
 • Piller kullanımdan sonra sıcak olabilir. Pilleri kameradan çıkarırken dikkatli olun.

Kullanmadan önce pilleri şarj edin

Kullanmadan önce pili şarj edin. Sağlanan pil, sevkiyat sırasında tam olarak şarj edilmemiştir.

Hazır yedek piller

Fotoğraf çekmeden önce yedek bir pil hazırlayın ve tam dolu tutun. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, kısa sürede yedek pil satın almak zor olabilir.

Soğuk günlerde tam şarjlı yedek pilleri hazır bulundurun

Kısmen şarjlı piller soğuk günlerde çalışmayabilir. Soğuk havalarda, kullanmadan önce bir pili şarj edin ve diğerini gerektiğinde değiştirilmeye hazır, sıcak bir yerde saklayın. Bir kez ısındığında, soğuk bir pil şarjının bir kısmını geri kazanabilir.

Pil seviyesi

 • Pil tamamen boşaldığında kamerayı tekrar tekrar açıp kapatmak pil ömrünü kısaltacaktır. Tamamen boşalmış piller kullanımdan önce şarj edilmelidir.
 • Tam olarak şarj edilmiş bir pilin oda sıcaklığında kullanıldığında şarjını koruduğu süredeki belirgin düşüş, pilin değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Yeni bir şarj edilebilir pil satın alın.

Tam şarjlı pilleri şarj etmeye çalışmayın

Pili tamamen şarj olduktan sonra şarj etmeye devam etmek pil performansını bozabilir.

Kullanılmış pillerin geri dönüştürülmesi

Şarj edilebilir pilleri yerel düzenlemelere uygun olarak geri dönüştürün, önce terminalleri bantla yalıttığınızdan emin olun.

Şarj cihazını kullanma

 • Şarj sırasında şarj cihazını hareket ettirmeyin veya pile dokunmayın; bu önlemin alınmaması, çok nadir durumlarda, şarj cihazının, pil yalnızca kısmen şarj olduğunda şarjın tamamlandığını göstermesine neden olabilir. Yeniden şarj etmeye başlamak için pili çıkarın ve yeniden takın.
 • Şarj terminallerini kısa devre yapmayın. Bu önlemin alınmaması, aşırı ısınmaya ve şarj cihazının hasar görmesine neden olabilir.
 • Kullanılmadığı zaman şarj cihazını fişten çekin.
 • MH-32 Pil Şarj Cihazını yalnızca uyumlu pillerle kullanın.
 • İç kısmı açıkta bırakan veya kullanıldığında olağandışı sesler çıkaran hasarlı şarj cihazlarını kullanmayın.

 • Bu ürün üzerindeki semboller aşağıdakileri temsil eder:
  m AC, p DC, q Sınıf II ekipman (ürünün konstrüksiyonu çift izolasyonludur)

AC şarj adaptörünü kullanma

 • Şarj sırasında kamerayı hareket ettirmeyin veya pile dokunmayın. Bu önlemin alınmaması, çok nadir durumlarda, pil yalnızca kısmen şarj olduğunda kameranın şarjın tamamlandığını göstermesine neden olabilir. Yeniden şarj etmeye başlamak için adaptörün bağlantısını kesin ve yeniden bağlayın.
 • Adaptör terminallerini kısa devre yaptırmayın. Bu önlemin alınmaması, aşırı ısınmaya ve şarj cihazının hasar görmesine neden olabilir.
 • Adaptör kullanılmadığında fişini çekin.
 • İç kısmı açıkta bırakan veya kullanıldığında olağandışı sesler çıkaran hasarlı adaptörleri kullanmayın.

 • Bu ürün üzerindeki semboller aşağıdakileri temsil eder:
  m AC, p DC, q Sınıf II ekipman (ürünün konstrüksiyonu çift izolasyonludur)