Pokrętło kompensacji ekspozycji

Użyj tego przycisku, aby zmienić ekspozycję z wartości sugerowanej przez aparat. Kompensacji ekspozycji można użyć do rozjaśnienia lub przyciemnienia zdjęć.

−1 EV
Brak kompensacji ekspozycji
+1 EV

Regulacja kompensacji ekspozycji

 • Obróć pokrętło kompensacji ekspozycji.
 • Kompensację ekspozycji można regulować w zakresie od −3 do +3 EV w krokach co 1/3 EV.
 • Wyższe wartości sprawiają, że obiekt jest jaśniejszy, niższe wartości ciemniejsze.
 • Aby anulować kompensację ekspozycji, ustaw pokrętło kompensacji ekspozycji na [ 0 ].
 • Przy wartościach innych niż ±0,0 aparat wyświetla ikonę E i wskaźnik ekspozycji (Wskaźniki ekspozycji ) w trybie zdjęć lub ikonę E w trybie wideo. Wartość kompensacji można sprawdzić na wyświetlaczu informacyjnym (Przycisk DISP ) lub i podczas robienia zdjęć oraz w menu i podczas nagrywania filmów. Aby sprawdzić wartość kompensacji w menu i , wybierz ustawienie osobiste f1 lub g1 [ Dostosuj menu i ] i przypisz pozycję [ Kompensacja ekspozycji ] do menu i (Dostosowywanie menu i ).
  Monitor
  Wizjer

Ustawianie za pomocą innych środków niż pokrętło kompensacji ekspozycji

Jeśli ustawisz pokrętło kompensacji ekspozycji w pozycji [ C ], możesz wyregulować kompensację ekspozycji w inny sposób opisany poniżej.
Dla zdjęć dostępne są wartości od –5 EV do +5 EV, a dla filmów – od –3 EV do +3 EV.

Tryb M

 • W trybie M kompensacja ekspozycji wpływa tylko na wskaźnik ekspozycji; czas otwarcia migawki, przysłona i czułość ISO nie zmieniają się. Ogólna jasność obrazu również się nie zmienia.
 • Kiedy automatyczny dobór ISO (Ustawienia czułości ISO ,Ustawienia czułości ISO ) działa, czułość ISO jest automatycznie dostosowywana zgodnie z wartością wybraną dla kompensacji ekspozycji, a ogólna jasność zdjęcia ulega zmianie.

Korzystanie z lampy błyskowej

Gdy używana jest opcjonalna lampa błyskowa, kompensacja ekspozycji wpływa zarówno na moc błysku, jak i ekspozycję, zmieniając jasność zarówno głównego obiektu, jak i tła. Ustawienie osobiste e3 [ Komp.eksp. dla lampy błyskowej ] może służyć do ograniczania efektów kompensacji ekspozycji tylko do tła.