Pokrętło kompensacji ekspozycji

Użyj tego przycisku, aby zmienić ekspozycję z wartości sugerowanej przez aparat. Kompensacji ekspozycji można używać do rozjaśniania lub przyciemniania zdjęć.

-1 EV
Brak kompensacji ekspozycji
+1 EV

Regulacja kompensacji ekspozycji

 • Obróć pokrętło kompensacji ekspozycji.
 • Kompensację ekspozycji można regulować w zakresie od -3 do +3 EV w krokach co 1/3 EV.
 • Wyższe wartości sprawiają, że obiekt jest jaśniejszy, niższe wartości ciemniejsze.
 • Aby anulować kompensację ekspozycji, ustaw pokrętło kompensacji ekspozycji w pozycji [ 0 ].
 • Przy wartościach innych niż ±0,0 aparat wyświetla ikonę E i wskaźnik ekspozycji ( Wskaźniki ekspozycji ) w trybie zdjęć lub ikonę E w trybie wideo. Wartość kompensacji można sprawdzić na ekranie Informacje ( przycisk DISP ) lub w menu i podczas robienia zdjęć oraz w menu i podczas nagrywania filmów. Aby sprawdzić wartość kompensacji w menu i , wybierz ustawienie osobiste f1 lub g1 [ Dostosuj menu i ] i przypisz opcję [ Kompensacja ekspozycji ] do menu i ( Dostosowywanie menu i ).
  Monitor
  Wizjer

Ustawianie za pomocą środków innych niż pokrętło kompensacji ekspozycji

Jeśli ustawisz pokrętło kompensacji ekspozycji w pozycji [ C ], możesz dostosować kompensację ekspozycji w inny sposób, jak opisano poniżej.
Dla zdjęć dostępne są wartości od –5 EV do +5 EV, a dla filmów od –3 EV do +3 EV.

Tryb M

 • W trybie M kompensacja ekspozycji wpływa tylko na wskaźnik ekspozycji; czas otwarcia migawki, przysłona i czułość ISO nie ulegają zmianie. Ogólna jasność obrazu również się nie zmienia.
 • Gdy włączony jest automatyczny dobór ISO ( ustawienia czułości ISO , ustawienia czułości ISO ), czułość ISO jest automatycznie regulowana zgodnie z wartością wybraną do kompensacji ekspozycji, a ogólna jasność obrazu ulega zmianie.

Korzystanie z lampy błyskowej

Gdy używana jest opcjonalna lampa błyskowa, kompensacja ekspozycji wpływa zarówno na moc błysku, jak i ekspozycję, zmieniając jasność zarówno głównego obiektu, jak i tła. Ustawienie osobiste e3 [ Kompensacja eksp. dla lampy błyskowej ] może służyć do ograniczania efektów kompensacji ekspozycji tylko do tła.