Dbanie o aparat

Przechowywanie

Jeśli aparat nie będzie używany przez dłuższy czas, wyjmij baterię. Przed wyjęciem baterii upewnij się, że aparat jest wyłączony. Nie przechowuj aparatu w miejscach, które:

 • są słabo wentylowane lub narażone na wilgotność powyżej 60%
 • znajdują się obok urządzeń wytwarzających silne pola elektromagnetyczne, takich jak telewizory czy radia
 • są narażone na działanie temperatur powyżej 50 °C (122 °F) lub poniżej -10 °C (14 °F)

Czyszczenie

Procedura różni się w zależności od części wymagającej czyszczenia. Procedury są szczegółowo opisane poniżej.

 • Nie używaj alkoholu, rozcieńczalników ani innych lotnych chemikaliów.

Korpus aparatu

Użyj gruszki do usunięcia kurzu i kłaczków, a następnie przetrzyj delikatnie miękką, suchą ściereczką. Po użyciu aparatu na plaży lub nad morzem zetrzyj piasek lub sól szmatką lekko zwilżoną wodą destylowaną i dokładnie wysusz aparat.
Ważne: Gwarancja nie obejmuje:

 • uszkodzeń spowodowanych przedostaniem się kurzu, piasku lub innych ciał obcych do aparatu oraz
 • uszkodzenia spowodowane użyciem dmuchawy aerozolowej zbyt blisko aparatu.

Obiektyw i wizjer

Te szklane elementy łatwo ulegają uszkodzeniu: usuń kurz i kłaczki za pomocą gruszki. Jeśli używasz dmuchawy aerozolowej, trzymaj puszkę pionowo, aby zapobiec wyciekowi cieczy, która mogłaby uszkodzić szklane elementy. Aby usunąć odciski palców i inne plamy, nałóż niewielką ilość środka do czyszczenia obiektywów na miękką szmatkę i ostrożnie wyczyść.

Monitor

Usuń kurz i kłaczki za pomocą gruszki. Podczas usuwania odcisków palców i innych plam delikatnie przetrzyj powierzchnię miękką szmatką lub irchą. Nie należy wywierać nacisku, ponieważ może to spowodować uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie.

Czyszczenie ręczne

Brud lub kurz dostający się do aparatu podczas wymiany obiektywów lub zdjęcia pokrywy bagnetu może przylgnąć do powierzchni przetwornika obrazu i wpłynąć na zdjęcia. Czujnik można czyścić ręcznie, jak opisano poniżej. Należy jednak pamiętać, że czujnik jest niezwykle delikatny i łatwo ulega uszkodzeniu; zalecamy, aby czyszczenie ręczne przeprowadzał wyłącznie autoryzowany serwis firmy Nikon.

 1. Wyłącz aparat i zdejmij obiektyw.
 2. Trzymając aparat tak, aby światło mogło wpaść do aparatu, sprawdź czujnik obrazu pod kątem kurzu lub kłaczków.

  Jeśli nie ma żadnych ciał obcych, przejdź do kroku 4.
 3. Usuń kurz i kłaczki z czujnika za pomocą gruszki.
  • Nie używaj gruszki z pędzelkiem. Włosie może uszkodzić czujnik.
  • Brud, którego nie można usunąć gruszką, może usunąć wyłącznie personel autoryzowanego serwisu firmy Nikon. W żadnym wypadku nie należy dotykać ani wycierać czujnika.
 4. Wymień obiektyw lub dostarczoną osłonę korpusu.

Ciała obce na przetworniku obrazu

Ciała obce dostające się do aparatu podczas zdejmowania lub wymiany obiektywów lub pokrywek korpusu (lub w rzadkich przypadkach smar lub drobne cząsteczki z samego aparatu) mogą przylgnąć do przetwornika obrazu i mogą pojawić się na zdjęciach zrobionych w określonych warunkach. Aby zapobiec przedostawaniu się ciał obcych podczas zakładania osłony bagnetu lub wymiany obiektywów, należy unikać zapylonego otoczenia i usunąć wszelki kurz i inne ciała obce, które mogą przylegać do mocowania aparatu, mocowania obiektywu lub osłony bagnetu. Aby chronić aparat, gdy nie ma obiektywu, należy założyć dołączoną osłonę korpusu. W przypadku ciał obcych przywierających do przetwornika obrazu, wyczyść przetwornik obrazu zgodnie z opisem w części „ Czyszczenie ręczne ” ( Czyszczenie ręczne ) lub zleć czyszczenie przetwornika autoryzowanemu personelowi serwisowemu firmy Nikon. Zdjęcia, na które ma wpływ obecność ciał obcych na matrycy, można retuszować, korzystając z opcji czystego obrazu dostępnych w niektórych aplikacjach do przetwarzania obrazu.

Serwisowanie aparatu i akcesoriów

Kamera jest urządzeniem precyzyjnym i wymaga regularnej konserwacji; Firma Nikon zaleca sprawdzanie aparatu raz na rok do dwóch lat i serwisowanie raz na trzy do pięciu lat (zwróć uwagę, że za te usługi są naliczane opłaty).

 • Częste przeglądy i serwis są szczególnie zalecane, jeśli kamera jest używana profesjonalnie.
 • Wszelkie akcesoria regularnie używane z aparatem, takie jak obiektywy lub opcjonalne lampy błyskowe, należy dołączyć do przeglądu lub serwisu aparatu.