Korzystanie z wbudowanej lampy błyskowej

 1. Zamontuj lampę błyskową na stopce akcesoriów aparatu.

  Szczegółowe informacje można znaleźć w dokumentacji dołączonej do urządzenia.
 2. Włącz aparat i lampę błyskową.
  Lampa błyskowa rozpocznie ładowanie; po zakończeniu ładowania na ekranie fotografowania pojawi się wskaźnik gotowości lampy ( c ).
 3. Wybierz tryb sterowania lampą błyskową (Tryb sterowania lampą błyskową) i tryb lampy błyskowej ( Tryby lampy błyskowej ).
 4. Dostosuj czas otwarcia migawki i przysłonę.
 5. Robić zdjęcia.

Czas otwarcia migawki

W przypadku korzystania z opcjonalnej lampy błyskowej czas otwarcia migawki można ustawić w następujący sposób:

TrybCzas otwarcia migawki
bUstawiane automatycznie przez aparat (1/200 s–1/60 s)
P , AUstawiane automatycznie przez aparat (1/200 s–1/60 s)*
S1/200 s–30 s
m1/200 s–30 s, czas żarówki , czas
 1. Czas otwarcia migawki może wynosić nawet 30 s, jeśli jako tryb lampy błyskowej wybrano synchronizację z długimi czasami otwarcia migawki, synchronizację na tylną kurtynkę migawki lub synchronizację z długimi czasami ekspozycji z redukcją efektu czerwonych oczu.

Lampy błyskowe innych firm

Aparatu nie można używać z lampami błyskowymi, które podałyby napięcie powyżej 250 V na styki X aparatu lub styki powodujące zwarcie na stopce akcesoriów. Używanie takich lamp błyskowych może nie tylko zakłócać normalne działanie aparatu, ale także uszkodzić obwody synchronizacji błysku aparatu i/lub lampy błyskowej.

Sterowanie błyskiem i-TTL

Gdy opcjonalna lampa błyskowa obsługująca kreatywny system oświetlenia firmy Nikon jest podłączona i ustawiona na TTL, aparat używa przedbłysków monitorujących w celu uzyskania zrównoważonego lub standardowego sterowania błyskiem wypełniającym i-TTL. Sterowanie błyskiem i-TTL nie jest dostępne w przypadku lamp błyskowych, które nie obsługują kreatywnego systemu oświetlenia firmy Nikon. Aparat obsługuje następujące typy sterowania błyskiem i-TTL:

Sterowanie lampą błyskowąOpis
Zrównoważony błysk wypełniający i-TTLAparat wykorzystuje sterowanie błyskiem „zrównoważony błysk wypełniający i-TTL”, aby uzyskać naturalną równowagę między głównym obiektem a otaczającym oświetleniem tła. Po naciśnięciu spustu migawki i bezpośrednio przed głównym błyskiem, lampa błyskowa emituje serię przedbłysków monitorujących, których aparat używa do optymalizacji mocy błysku w celu uzyskania równowagi między głównym obiektem a otaczającym oświetleniem tła.
Standardowy błysk wypełniający i-TTLMoc błysku jest dostosowana do oświetlenia w kadrze do standardowego poziomu; jasność tła nie jest brana pod uwagę. Zalecany do ujęć, w których główny obiekt jest uwydatniony kosztem szczegółów tła lub gdy używana jest kompensacja ekspozycji.
 • Standardowy błysk wypełniający i-TTL jest włączany automatycznie po wybraniu opcji [ Pomiar punktowy ].